Karel Schwarzenberg: Nikdo neví, do jaké míry jsou průzkumy pravdivé

27. 7. 2017

Petr Gazdík oznámil, že se Starostové a nezávislí valnou většinou rozhodli nekandidovat na kandidátkách Strany lidové poté, co byla zrušena jejich předvolební koalice. Je to celkem srozumitelné. Když někdo zruší zásnuby těsně před svatbou, tak nestojí za to investovat do společné domácnosti. Je to nicméně i v lecčems poučné. 

Jak známo, naše strana byla se STAN delší dobu spojena, a oni si, snad právem, stěžovali, že jsme byli příliš tvrdí a neústupní. Tudíž se s námi rozešli a pokusili se najít novou cestu s KDU-ČSL. Zpětně můžeme konstatovat, že ano, je možné, že jsme vůči nim vystupovali příliš tvrdě, ale drželi jsme slovo, co jsme slíbili, jsme taky dodrželi. A i když to samozřejmě bylo někdy těžké, nikdy jsme neuvažovali o tom, že bychom nechali Starosty na holičkách.

Celkově je to ale smutný případ, neboť KDU-ČSL, tato k českým politickým dějinám tradičně patřící strana, se s prominutím podělala z průzkumů veřejného mínění. Ne z výsledku voleb, nýbrž z průzkumů. Nikdo z nás ale neví, do jaké míry jsou tyto průzkumy pravdivé. Je mnoho indicií, že jsou z různých důvodů a různými subjekty velmi ovlivněny. Tím ale tyto průzkumy mění politickou scénu těsně před volbami. 

Je na pováženou, že tyto instituce mají takový vliv, ačkoliv žádné důkazy pro jejich tvrzení neexistují. Dostáváme se v české politice do nebezpečné situace, kdy průzkum veřejného mínění platí více než dané slovo.

Karel Schwarzenberg

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme