TOP 09: Pomozme potřebným, trvejme však na dodržování pravidel

9. 9. 2015

Evropa čelí největší uprchlické krizi od druhé světové války. Je však třeba si i přes emoce, které vyvolává, zachovávat střízlivý postoj. Česká republika není pro imigranty cílovou stanicí, což ukazuje mizivý počet žádostí o azyl. Situaci zatím plně zvládáme, tudíž není důvod k obavám. TOP 09 zastává konzistentní a nepopulistický postoj, který vychází z konzervativních hodnot, klade důraz na dodržování pravidel, opírá se o principy humanity, ochrany lidských práv a solidarity.

1. Měli bychom pomoci migrantům?

Každý, kdo čelí politickému útlaku nebo prchá před válečným konfliktem, má právo na spravedlivý přístup, mezinárodní ochranu a také na důstojné lidské zacházení, třebaže potřebným sítem pro udělení azylu ve vybrané zemi neprojde a bude vrácen zpět. S ohledem na naše lidství musí všichni migranti dostat nejnutnější pomoc. Ale tuto pomoc je nutné poskytovat také v zemích, které jsou nejvíce zasaženy uprchlickou krizí.

2. Které uprchlíky by měla Česká republika přijmout?

Chceme pomoci všem, kteří to doopravdy potřebují. Ale trvale se usídlit v ČR mají mít možnost jen lidé, kteří budou ochotni sdílet a respektovat naše hodnoty a zákony. Z migrantů jsou to zejména blízkovýchodní křesťané, Jezídé a egyptští Koptové, kteří patří k nejpronásledovanějším a nejohroženějším skupinám v regionu a u nichž je pravděpodobnost úspěšné integrace.

3. Je třeba povolávat vojáky a stavět ploty na hranicích?

Budování plotů a vojenská ochrana hranic jednotlivých evropských států  problém migrace neřeší. Navíc ve svých důsledcích ohrožuje jeden ze základních pilířů evropské integrace – svobodu pohybu. Nekontrolované a neřízené migraci se může zabránit pouze důsledné dodržováním platných pravidel o ochraně vnějších hranic EU.

4. Bojovali jsme proti rasismu, nejsme rasisté, tak proč jimi být právě teď?

V souvislosti se současnou migrační krizí je třeba bránit projevům rasismu a xenofobie všemi zákonnými prostředky. Tyto nálady živí nejen protiislamistická hnutí, ale i jednotlivé výroky některých politiků a bohužel také prezidenta republiky. Petice proti imigraci zásadně odmítáme.

5. Máme souhlasit s povinnými kvótami na rozdělení uprchlíků?

Nejsme příznivci povinných kvót v rámci Evropské unie. Zároveň však dodáváme, že desetimilionová ČR se umí postarat o několik tisíc uprchlíků, aniž by jí to musel někdo administrativně nařizovat. Věříme, že jako bohatá a demokratická země jsme schopni se postarat o uprchlíky, jejichž množství si  ale určíme sami a kteří budou respektovat současné platné zákony.

6. Měli bychom postupovat společně s Evropou?

V této době je nejdůležitější, aby Česká republika zastávala společný postoj v rámci EU a snažila se společným postupem dostat proces migrace pod kontrolu. Cílem musí být zastavení organizovaných zločineckých mafií a trestání převaděčů, kteří na lidských tragédiích vydělávají.

7. Kdo může pomoci s uprchlíky?

Do pomoci uprchlíkům se už zapojily církve a nevládní organizace, kterým za to patří velký dík. Vláda by ale měla připravit program na rychlou integraci migrantů, kteří u nás požádají a nakonec získají azyl. Do začlenění nově příchozích je nutné zapojit i místní komunity.

8. Bude nás to stát peníze?

Ano, ale všechny v Evropě, protože právě rozpočet EU musí odpovídat tomu, že Evropa zažívá nejsilnější imigrační vlnu 21. století a že ji musí řešit. Akutní situace je prioritou. Aby ji mohla zvládnout, musí na jednotlivá řešení vyčlenit dostatek peněz.

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Daniel Korte, Karel Schwarzenberg, Marek Ženíšek
Témata:
EU, Migrační politika, Zahraničí
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Jiří Pospíšil:Stát nelze řídit jako firmu, protože občané nejsou zaměstnanci.
Děkujeme