Předsedkyně Sněmovny jednala v Tallinnu o globálních bezpečnostních výzvách a jejich řešení

20. 5. 2024

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová zakončila v Tallinnu svou pracovní cestu do Pobaltí. O aktuálních bezpečnostních problémech a příležitostech pro spolupráci na jejich řešení jednala v tamním parlamentu s jeho předsedou Laurim Hussarem i s estonskou premiérkou Kajou Kallas. Na závěr ještě paní předsedkyně vystoupila v debatě na mezinárodní bezpečnostní konferenci Lennarta Meriho.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová završila pracovní cestu pobaltskými zeměmi oficiální návštěvou Estonska. V tamním parlamentu nejprve jednala s jeho předsedou Laurim Hussarem.

„Bavili jsme se spolu mimo jiné o způsobech účinného boje proti kremelské propagandě. Nedávno odhalená mediální platforma Voice of Europe je totiž pouhou špičkou ledovce ruských vlivových operací, které v našem informačním prostoru dlouhodobě intenzivně působí proti našim základním bezpečnostním zájmům,“ uvedla po jednání předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Sněmovní delegace vedená paní předsedkyní se setkala také s estonskou předsedkyní vlády Kajou Kallas. „Estonsko se v současnosti opravdu důsledně zabývá hledáním právních možností konfiskace zmraženého majetku Ruské federace nebo jejích občanů a jeho následné použití pro rekonstrukci Ukrajiny. Ačkoli jde o mimořádně komplikovanou záležitost, principiální postup estonské vlády by mohl fungovat jako precedens pro další evropské země a být nám důležitým zdrojem inspirace,“ dodala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Na úplný závěr ještě paní předsedkyně vystoupila v panelové debatě na téma bezpečnostní situace v indopacifickém regionu v rámci 17. ročníku prestižní mezinárodní Konference Lennarta Meriho.

„Indo-pacifický region má naprosto klíčový strategický význam pro světovou ekonomiku i bezpečnost. Prochází tudy 60 procent světového obchodu a tvoří se zde přes 40 procent globálního HDP. Nestabilita v tomto regionu by tedy dopadla velmi tvrdě na zbytek světa včetně obyvatel naší země. Bohužel zde hrozí několik konfliktů – od Korejského poloostrova po Tchajwanskou úžinu. Těmto konfliktům je třeba zabránit. S účastníky konference jsme se shodli, že i pro Indo-Pacifik je zcela zásadní nedovolit ruské vítězství na Ukrajině. Pokud bude Putin poražen, odradí to i místní případné agresory od dobyvačných plánů,“ uzavřela předsedkyně Markéta Pekarová Adamová.

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme