Polčák: Putinovy peníze už nesmí ovlivňovat evropskou politiku

16. 12. 2014

Úvěr ve výši 9 milionů eur poskytnutý moskevskou První česko-ruskou bankou Front National Marine Le Penové, stejně jako třeba podezřelé podnikání Alternativy pro Německo s ruským zlatem podlamují společnou zahraniční politiku EU. Evropskou komisi na to upozornil europoslanec Stanislav Polčák (TOP 09 a STAN). Poslancovo upozornění navazovalo na písemnou interpelaci, kterou před třemi týdny Komisi doručil. Ta má na přípravu stanoviska šest týdnů.

"Případů, kdy jsou politické strany s jednoznačně protievropským programem financovány z Východu, v poslední době přibývá. Řeč přitom není jen o První česko-ruské bance, která francouzským extremistům poskytla zcela neobvyklý úvěr ve výši přibližně 13% svých aktiv, ale i o dalších subjektech," uvádí Polčák.

V poslední době se hovoří například o kauze Alternativy pro Německo (AfD), která prostředky na svou politickou činnost získávala nákupem ruského zlata pod cenou, které pak prodávala dál - už za cenu plnou. Společným jmenovatelem těchto případů je právě Rusko, respektive instituce navázané na současné vedení státu. "Nepochybně jde o záměrnou politiku Putinova režimu, v jehož zájmu je Evropu oslabovat, když o silnou a jednotnou Unii samozřejmě nestojí. Hledá si své páté kolony a ony - zdá se - s radostí nabídku přijímají," vysvětluje Polčák.

Dosud otázky činnosti a financování národních politických stran stály mimo pozornost evropské legislativy. To by se však podle Polčáka mělo změnit, Unie by měla stanovovat minimální standardy především pro financování stran. "Pokud si jednu stranu koupí Rusko, druhou například Čína, pak evropský politický prostor bude významně ovlivněn. Naše pluralitní demokracie nemá rozvinutou vlastní obranu systému. Pokud se do veřejných funkcí v rámci EU či členských států dostanou ti, kteří musí být jiným vděční a loajální, pak je ohrožení našeho hodnotového uspořádání nepochybné," uzavírá Polčák.

 

Jan Bartonička, asistent europoslance

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Stanislav Polčák
Témata:
EU, Hospodářství, Zahraničí
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Miroslav Hlaváč

zástupce tiskové mluvčí

Miroslav.Hlavac@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 737 209 766

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme