Jak chráníme Čechy před dopady války i energetické krize?

21. 4. 2022

Vláda Petra Fialy pomohla jen od začátku roku českým domácnostem 74 miliardami korun. Ministerstvu zdravotnictví pod vedením Vlastimila Válka se podařilo konečně dostat pandemii koronaviru pod kontrolu. 

Kvůli obrovskému zadlužení a neúčelnému hospodaření předchozí vlády teď ovšem čelíme rostoucím cenám nejen energií, ale i základních potravin. Proto pomáháme těm, kteří to skutečně potřebují.

Jak jsme lidem pomohli bojovat s důsledky energetické a ekonomické krize?

  • Zvýšili jsme slevu na poplatníka na 2 570 Kč za měsíc. Každému poplatníkovi daně z příjmu tak zůstane v peněžence více peněz. 
  • Zvýšili jsme důchody v lednu a červnu - v průměru o 1 017 korun. Zvýšili jsme je tak, jak nám to ukládá zákon.
  • Snížili jsme spotřební daň na pohonné hmoty od června do září o 1,50 Kč na litr. Trvale jsme zrušili silniční daň pro vozidla do 12 tun. Společně s koncem povinnosti přimíchávání biosložek do paliv tak bojujeme proti rostoucím cenám benzínu i nafty. 
  • Navýšili jsme životní (4 250 Kč) a existenční (2 740 Kč) minimum o 10 procent. Pomáháme tak hlavně těm, kteří to potřebují. Opatření se dotkne přibližně 360 tisíců lidí, protože v návaznosti na minima se zvýšily také příspěvky pěstounům, na zvláštní pomůcku, na děti, mimořádná pomoc, příspěvek na bydlení nebo porodné. 

V souhrnu jde cca o 74,2 mld. korun od začátku roku.

Vláda při schvalování rozpočtu nezapomněla ani na ty, kteří v první linii bojovali a stále svádí bitvu s Covidem-19. Proto platy pro rok 2022 porostou zdravotníkům (o šest procent), učitelům (o dvě procenta) a policistům, vojákům, hasičům (o 700 Kč měsíčně).

Jan Kocourek, tiskový mluvčí TOP 09

Štítky