Do České republiky dorazila z Kanady mimořádná dodávka vakcín proti černému kašli pro dospělé

16. 4. 2024

Tato druhá mimořádná dodávka byla zajištěna po dohodě Ministerstva zdravotnictví se společností Sanofi z důvodu zvýšeného zájmu o očkování proti černému kašli. Vakcíny jsou primárně určeny pro očkování dospělých. Již na konci března Sanofi mimořádně dovezla do České republiky 10 000 dávek vakcíny Adacel z Velké Británie, aktuálně dorazilo dalších 20 000 dávek z Kanady. Ještě tento týden také přijde v pořadí již třetí mimořádná dodávka 78 000 vakcín Adacel Polio z Francie. Společnost Sanofi s Ministerstvem zdravotnictví v souvislosti se zvýšeným zájmem o očkování proti černému kašli zajistila pro Českou republiku nad rámec pravidelných objednávek více než 108 000 vakcín, které jsou určeny primárně pro těhotné, dospělé osoby, ale i dětskou populaci.

Po nezbytných administrativních úkonech spojených s dovozem vakcín budou tyto vakcíny předány distributorům, kteří je následně dostanou přímo do ordinací praktických lékařů, gynekologických ordinací, očkovacích center a dalších očkovací míst. U kanadské dodávky budou vakcíny distributorům k dispozici tento týden. Vakcíny z francouzské mimořádné dodávky příští týden.

„Rád bych poděkoval společnosti Sanofi, že šla naproti nebývalému zájmu občanů o očkování, byla vstřícná k jednání s Ministerstvem zdravotnictví a v krátkém čase realizovala mimořádné dodávky vakcín. Očkování je bezpečnou a nejefektivnější ochranou proti tomuto onemocnění a čím více občanů se proti němu naočkuje tím lépe nejen pro každého očkovaného, ale i pro celou společnost. Mezi rizikové skupiny patří děti do 1 roku života, a i ně pomáháme chránit, když se těhotné ženy a rodinní příslušníci nechávají naočkovat, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

„Výroba vakcín je dlouhodobý proces splňující nejvyšší kvalitativní standardy a je velmi obtížné rychle zareagovat na skokový nárůst poptávky. Nicméně společnost Sanofi i nadále vyvíjí maximální úsilí pro zajištění dalších výjimečných dodávek kombinovaných vakcín s pertusovou složkou Adacel a Adacel Polio, tak aby nedošlo k výpadku povinného očkování u dětí, ale také aby se zájemci o očkování z řad dospělých mohli co nejdříve nechat naočkovat a ochránit tak sebe i své blízké“, řekl generální ředitel Vaccines, Sanofi Česká republika Rami Mroueh.

Tyto vakcíny z mimořádných dodávek doplňují stávající množství vakcíny alokovaných pro těhotné. Ministerstvo s výrobcem Sanofi zajistilo pro osoby rizikové a nejvíce potřebné, a to pro děti a těhotné, dostatečné množství vakcín.

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme