Niedermayer: Čistá energie s reálnými cíli je budoucnost EU

17. 1. 2018

Evropský parlament dnes přijal svůj postoj k energetickému balíčku zaměřenému na zvýšení energetické účinnosti, efektivní využívání obnovitelných zdrojů a správu energetické unie. Europoslanci usilují o ambicióznější cíle: obnovitelné zdroje by podle nich měly do roku 2030 tvořit 35 % zdrojů energie, energetická účinnost by měla být posílena o stejný počet procent. Parlament tak má připraven svůj vstup pro jednání s ministry v rámci Rady, jehož výsledkem by měla být kvalitní legislativa pro tuto klíčovou oblast energetiky.

Luděk Niedermayer (TOP 09), který působí ve Výboru Evropského parlamentu pro průmysl, výzkum a energetiku, uvádí: „Parlament poněkud zvýšil cíle pro obnovitelné zdroje i energetickou účinnost. Vycházel však z analýz Evropské komise a jde o cíle racionální. Nepřekvapí mě nicméně, pokud po jednání s Radou dojde k jejich snížení. Podstatnější jsou však věci méně viditelné, které pomohou k tomu, abychom energii vyráběli a spotřebovávali odpovědně, dodávky byly bezpečné a cena za energii přitom spíše klesla, než aby rostla. Nové podmínky umožní například snazší zapojení malých obnovitelných zdrojů či podpoří přeshraniční spolupráci, což je další cesta k levnější a bezpečné energii. Zároveň je třeba cíle stanovit realisticky a transparentně tak, aby změny v této oblasti probíhaly hladce a měly pozitivní, nikoliv negativní vliv na konkurenceschopnost EU. Cíle také musí zohledňovat specifika jednotlivých zemí a struktur jejich energetiky a průmyslu. Chceme dosáhnout jasných závazků pro celou Unii, ale při zajištění flexibility pro přístupy jednotlivých zemí k naplňování cílů na úrovni EU.“

Návrh nové legislativy řeší také zvyšující se podíl malých výrobců elektrické energie na trhu: „Struktura trhu s elektřinou se díky rozvoji nových technologií mění. Decentralizovaný model energetiky spoléhající na menší lokální zdroje hraje větší roli než dříve. Spotřebitelé se stávají často zároveň producenty elektřiny a vyžadují nové, sofistikované služby. Proto potřebujeme legislativu, která toto zohlední, umožní využití nových technologií a nastaví rovné podmínky pro účast různých výrobců či poskytovatelů služeb na trhu,“ dodává Luděk Niedermayer.

Tzv. zimní energetický balíček připravila Komise s cílem naplnit tři roky starou dohodu předsedů vlád a prezidentů členských států snížit na úrovni EU do roku 2030 emise skleníkových plynů oproti roku 1990 alespoň o 40 %. Evropská rada zároveň stanovila cíl pro podíl energie z obnovitelných zdrojů spotřebovávané v EU v roce 2030 na nejméně 27 % a zvýšení energetické účinnosti o 27 % do téhož roku.

Hana Bambasová

Zdroj: EEPgroup.eu, Štrasburk, 17. 1. 2018

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Luděk Niedermayer
Témata:
Energetika, EU
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Miroslav Hlaváč

zástupce tiskové mluvčí

Miroslav.Hlavac@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 737 209 766

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme