× Pohněme s tím. Společně!

TOP 09: Veřejné rozpočty chřadnou

25. 2. 2015

Opozice zveřejnila další dva audity činnosti vlády. Kritizuje také nedostatečnost zdravotnictví

Provozní výdaje státu rostou, méně se investuje a klesá efektivita výběru daní. To je stručná charakteristika výsledků přibližně ročního působení šéfa hnutí ANO Andreje Babiše na ministerstvu financí, kterou včera zveřejnila opoziční TOP 09.

Audit se týkal i ministerstva zdravotnictví. Současný ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) se sice dočkal pochvaly, že získal deset miliard korun navíc, kritiku však sklidil za nehospodárné využití této sumy.

Místopředseda TOP 09, exministr financí Miroslav Kalousek, kritizuje svého nástupce v čele ministerstva financí především za to, že nedokáže efektivně vybírat daně. „Oproti slibům o lepším výběru daní dynamika výběru prudce pokulhává za vývojem ekonomiky, tedy efektivita klesá,“ uvedl Kalousek. To dokládají i čísla Českého statistického úřadu.

V lednu se oproti předchozímu roku snížil příjem státní pokladny o 15,69 miliardy korun, ministerstvo financí to oficiálně vysvětlilo tak, že za všechno může předzásobení cigaretami kvůli zvýšené spotřební dani. Tento výklad ovšem neuspokojil ani vládní partnery hnutí ANO.

Kalousek tvrdě odsoudil také Babišovu personální politiku, kterou dokonce označil za genocidu. Podle něj kvůli výměnám odborníků v jednotlivých odborech vládne na rezortu financí chaos, změny neprospěly ani státním a polostátním podnikům, které má ministerstvo v gesci. Zmínil přitom Státní tiskárnu cenin nebo Čepro.

Exministr zdravotnictví Leoš Heger nynějšího ministra pochválil za získání dalších peněz do zdravotnického rozpočtu. Za nešťastné ale má, že z deseti miliard mají čtyři dorovnat výpadek po zrušených poplatcích, tři půjdou do platů a další do odborných center. „Na rozvoj tak zůstane miliarda korun, a to je strašně málo,“ uvedl Heger. Zdravotnictví má podle něho před sebou období, kdy o jeho řízení bude „usilovat ministerstvo financí“. Vyvozuje to z Babišovy kritiky Němečka. názory str. 12

Kalousek označil Babišovu personální politiku za genocidu. Podle něj kvůli výměnám odborníků v jednotlivých odborech vládne v rezortu financí chaos 

Jana Havligerová

zdroj: E15, 25. 2. 2015, str. 02

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Leoš Heger, Miroslav Kalousek
Témata:
Daňový systém, Hospodářství, Zdravotnictví
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme