Schwarzenberg: Kdyby se tu objevil nějaký Haider, požehnej nám Bůh

Rozhovor s ministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenbergem

2. 9. 2011

Nemáte pocit, že se vaší straně v posledních dnech nějak nedaří?

Nee! Naopak! Daří se nám velice dobře.

Takže chcete tvrdit, že je to úspěch, když kabinet proti vaší vůli schválil státního tajemníka pro EU a když Ladislav Bátora de facto povýšil na ministerstvu školství?

Pan Bátora, to je snazší otázka. Jestli jste sledovali mé výroky, vždycky jsem říkal, že mi pan Bátora nevadí nikde, kde nemá vliv na výchovu mládeže. Když na ministerstvu spravuje internet nebo akvizice, ať si to klidně dělá. Jináč je mi, řekněme, zcela ukraden.

Pan Bátora ani na místě vrchního personalisty přímý vliv na výchovu mládeže neměl. A z bezprostředního okolí ministra Dobeše se ani nehnul.

Pan ministr Dobeš se s ním cítí spokojeně, no. Ale když vybíráte lidi nebo naopak propouštíte ty, které nepovažujete za vhodné, pak na výchovu máte zatraceně vliv.

Co si myslí a říká Karel Schwarzenberg

o extremismu:

Jako ministr zahraničí se znepokojením sleduje fašizující a extremistické tendence u nás i v mnoha evropských zemích . " A já bych nechtěl, aby v zemi TGM tento směr nabyl většího vlivu", říká. V Čechách zatím není politické uskupení tohoto typu, ale jen proto, že se zatím neobjevil nějaký charismatický vůdce. "Pozoruji ale, jak se tyto směry z obou stran spektra sbližují, zleva paní Bobošíková, zprava pan Bátora, jisté výroky pana Hájka… Tak pomalu se to shlukuje," dodává.

o svém přirovnání současné vlády k vozu Lada Niva:

"Radši bych jezdil v Bentley, ale musím řídit vozidlo, které mám." Přesto si ministr zahraničních věcí myslí, že vláda "dojede" úspěšně do cíle a dokončí celé volební období.

o kritice ze strany Václava Klause :

Karlu Schwarzenbergovi nevadilo, že ho prezident při svém projevu před velvyslanci "sprdnul", je podle svých slov politik a "starý kozák v půtkách tužený“. Vadil mu ale prezidentův útok na velvyslankyni při EU Milenu Vicenovou. "Takto srazit dámu před stovkou kolegů, to nebyl hezký pohled," vysvětlil ministr.

 

Co to má společného s výchovou mládeže, jestli přijmu na ministerstvo uklízečku nebo nějakého referenta? To je přece personalista ministerstva školství, nikoliv učitelů.

Uklízečka jistě vliv nemá, ale to, kdo bude povýšen nebo navržen na sekčního šéfa, jistě svůj vliv má. Ministerstvo je monokratický úřad a podřízení se řídí podle šéfa personálního oddělení. To prostě vím.

Vy jste ale mluvili o pronikání extremistů do státní správy. A pokud je pan Bátora extremista, pak pronikl ve státní správě opravdu vysoko.

Již jsem také pravil, že pan Bátora má bohužel ochranu z míst nejvyšších, a podle toho se pan ministr školství řídí. Já mohl dosáhnout jen toho, co dosažitelné bylo. A podívejte, v politice málokdy dosáhnete stoprocentní úspěšnosti.

Jak vám ministr Dobeš vysvětlil nezastupitelnost pana Bátory na ministerstvu?

Já jsem se ho neptal, to mě nezajímá. Jak jsem ale pochopil, fakt podpory prezidenta byl pro něj závažný.

Nepřehnal jste to trochu při svém projevu k velvyslancům, když jste prohlásil, že v Česku je zásadním problémem pronikání fašizujících tendencí do politiky? Co je to za vzkaz do zahraničí?

V zemi, kde neustávají útoky na romskou menšinu, to nabývá opravdu vážných rozměrů. A jako ministr zahraničí se znepokojením sleduji, jak v mnoha evropských zemích dostává tento směr myšlení větší a větší podporu. Podívejte se do Rakouska, pan Strache, jehož rodina ostatně pochází z Liberce. Do Dánska, Holandska, Finska, nepodceňujte ani dceru pana Le Pena ve Francii a tak dále. A já bych nechtěl, aby v zemi TGM tento směr nabyl většího vlivu. Podívejte se do dějin, jakou ostudu jsme napáchali během několika měsíců druhé republiky. Já to nechci. Já protektorát zažil.

V Česku ovšem žádnou politickou sílu tohoto typu nevidíme.

To je pravda, ale pouze proto, že se tu ještě neobjevil charismatický vůdce, který by se toho chopil. Sládek byl spíše směšná figura. Přesto kdysi měl docela slušný úspěch, než se přišlo na to, co je to zač. Kdyby se tu nějaký doktor Haider objevil, požehnej nám Pánbůh.

A vy tady nějakého takového potenciálního vůdce vidíte? Pan Bátora to nejspíš není.

Ne. Může být někde jinde, v nějaké jiné funkci. Pozoruji ale, jak se tyto směry z obou stran spektra sbližují, zleva paní Bobošíková, zprava pan Bátora, jisté výroky pana Hájka… Tak pomalu se to shlukuje.

Jako byste se blížil tomu, že v čele takového hnutí může stanout Václav Klaus.

To jste řekli vy, já jsem to neřekl.

A vy říkáte co?

Že jste to řekli vy.

Co vám tak vadí na vzniku funkce státního tajemníka pro EU, kterou prosadila ODS?

Už způsob, jak to bylo ustanoveno. Diskuse probíhá už dlouhou dobu. Loni v září, kdy se ta otázka otevřela, jsem velmi zdvořile panu premiéru odvětil, že žádám, aby taková otázka byla poslána do řádného připomínkového řízení. Což se nestalo. V prosinci mi pan premiér předal další návrh, načež o tom mělo být někdy 12. prosince jednání, které se neuskutečnilo. A pak už jsem nikdy nic neslyšel. Ale svolávat schůzku je na premiérovi, ne na mně.

Že státní tajemník bude jmenován, bylo ovšem známo už minulý týden.

Pan premiér mi ještě před čtyřmi dny řekl: Byl to pouze varovný výstřel vzhledem k absenci ministrů TOP 09 na vládě. Včera jsem mu po vládě říkal: Minulý týden to byl varovný výstřel, a teď už jste střílel přímo do lodi.

V minulém volebním období jste ale celkem bez problémů koexistovali s vicepremiérem pro evropské záležitosti Alexandrem Vondrou. Proč je teď takový problém se státním tajemníkem?

To je jistě pravda. Ale také je pravda, že jsme celkem bez problémů fungovali i během posledního roku. A teď najednou tohle. Můj starý řidič vždycky říkal: Já nejsem žádný ořezávátko.

Co je tedy podle vás hlavním důvodem?

Všechno v Čechách bohužel ovlivňují vnitrostranické otázky. Pan premiér je pod silným tlakem ve své straně. A chtěl udělat silácké gesto, no…

Zkomplikuje snad státní tajemník naši politiku vůči EU?

Zatím ne, ale potenciál na to je. To kdyby se začal Úřad vlády míchat do pravomocí ministra zahraničí vůči Evropské unii.

Současnou vládu jste přirovnal k automobilu Lada Niva - vypadá nevábně, ale všude dojede. Nefandíte si moc? Není Niva přece jen spolehlivější než vláda?

Já jsem Ladou Nivou jezdil a zaznamenal jsem, že nejen drncá, ale byl vevnitř cítit i smrad z výfuku.

Neměli byste v roce 2011 mít ambici jezdit v něčem lepším?

Já bych taky radši jezdil Bentleym než Nivou. Ale bohužel ten vůz nemám k dispozici. Musím řídit vozidlo, které mám.

Jenže vy nejen řídíte, ale jste i konstruktér. Proč jste vyrobil zrovna Ladu Nivu a ne něco lepšího?

Ten vůz je sestaven ze součástí a já ho můžu sestavit jen ze součástí, které mám k dispozici.

Dojedete do konce volebního období?

My si vedeme docela úspěšně - což o to. Když se podíváme na reformní zákony a tak dále, tak vidíme, že vláda je vcelku dělná. A doufám, že to vydrží až do konce. Když ale člověk jede lesem a vědomě otevírá dveře, aby se roztřískaly o strom, nebo vědomě vjede na kámen, který je pro Nivu příliš vysoko, tak potom budu mít obavy.

Pamatujete si na nějaké období, kdy by tahle vláda nebyla v permanentní křeči?

Vždycky bylo období, kdy to šlo, pak zase jedna či druhá strana začaly trošku blbnout. Což, řekněme si, zase není až tak vzácné. Viděl jsem koalice v Rakousku, kde se také strany praly, zažil jsem nekonečné krize v italských vládách. Znal jsem spoustu premiérů a ministrů v různých zemích a můžu říci: nikde to není společnost svatých.

K českým velvyslancům tento týden promluvil prezident republiky a tvrdě vás zkritizoval. Řekl, že vaše koncepce zahraniční politiky je obecná, nekonkrétní...

Ano, pan prezident významnou část proslovu věnoval tomu, že mě sprdnul. To je bohužel pravda. Ale to mně zas tak nevadilo. Jsme oba politici a já jsem, jak říkal Havlíček, „starý kozák v půtkách tužený“. Co mi ale popravdě řečeno vadilo, byl jeho útok na paní velvyslankyni při EU Milenu Vicenovou. Takto srazit dámu před stovkou kolegů, to nebyl hezký pohled.

Co říkáte na prezidentův požadavek, aby si Česko vyjednalo opt out z eura?

Je to zajímavý názor.

A vy s ním souhlasíte?

V Bruselu řeknu, že o tom vláda zajisté neuvažuje.

Prezident také říkal, že by bylo dobré zrušit některé ambasády. Třeba že bychom měli mít jen jednu ambasádu pro Pobaltí, jednu pro Benelux.

Samozřejmě i my uvažujeme o tom, že bychom jisté ambasády slučovali. Pan prezident si vybral tři malé země, řekněme, že se to takto nabízí. Jenže když to řekne hlava státu dříve, než jsme vůbec s dotyčnými státy mluvili, je to pozoruhodný úkaz.

Nemáte pocit, že do Česka v posledních letech nikdo významný nejezdí? Proč je jediným významným státníkem, který k nám míří, ruský prezident Medveděv?

Není pravda, že k nám nejezdí nikdo významný. Přijede k nám generální tajemník NATO Rasmussen, přijede nový generální tajemník OBSE. Hlavy států zve samozřejmě pan prezident. Nikoli já. Takže je to dotaz na kancelář prezidenta republiky.

Předpokládáme, že pozvání pro ruského prezidenta s vámi konzultoval. Nebo ne?

Pan prezident je suverénní ve svých rozhodnutích.

Jindřich Šídlo, Petr Honzejk

Hospodářské noviny, 2. 9. 2011, Rubrika: Rozhovor, str. 9

Štítky
Osobnosti: Karel Schwarzenberg
Témata: EU
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme