Parkanová: Všechny právní posudky mluví v můj prospěch

Místopředsedkyně sněmovny Vlasta Parkanová, která čelí policejní žádosti o její vydání k trestnímu stíhání, poslancům mandátového výboru nedala žádné doporučení, jak v jejím případě postupovat. Bývalá ministryně obrany je nicméně přesvědčena, že se žádného trestného činu při rozhodování o nákupu vojenských letounů CASA nedopustila. Potvrzují to podle ní i právní posudky, které si nechalo vypracovat ministerstvo financí a Legislativní rada vlády. O tom, jestli Parkanovou doporučí vydat, výbor nerozhodl, jednání poslanci přerušili do 10. července.

27. 6. 2012

"Mně se vždycky příčilo a příčí někomu říkat, co má a co nemá dělat. Po uvedení všech faktů si musí každý udělat obrázek o té věci sám. Na nikoho nebudu naléhat, nikoho nebudu přemlouvat," prohlásila místopředsedkyně TOP 09 po jednání mandátového a imunitního výboru. Parkanová se s "velkou mírou pokory" nemůže rozhodnout, zda je za žádostí o zbavení imunity více nekompetence, nebo zlé vůle. Zároveň se slovy, že "taková je zatím naše Ústava" odmítla interpretaci, že by ji sněmovna měla vydat v každém případě, protože posouzení, zda byl trestný čin spáchán, je jen na soudu.

"Opozice se snaží vyvolat dojem, že je zde doložena škoda (658 milionů Kč - pozn. red.), ale ona není doložena. Já jen tvrdím, že za ni nejsem zodpovědná," prohlásila v rozhovoru pro ČT. Zopakovala přitom, že neměla povinnost nechat vypracovat posudek o ceně pořizovaných letadel. "Ono ho vypracovat ani nelze, právě proto, že jde o specifický vojenský materiál, jehož jednotlivé komponenty podléhají utajení," doplnila. Žádný trestný čin se při miliardové armádní zakázce podle Parkanové nestal a vůbec se stát nemohl. Vyzbrojena je přitom několika právními stanovisky, která do jednoho údajně mluví v její prospěch. "Všechny ty posudky bez výjimky mluví o tom, že jsem žádnou povinnost zadat ten posudek neměla," tvrdí Parkanová.

Předseda výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD) na tiskové konferenci Parkanové doporučil, aby právní stanoviska poskytla ke zhodnocení vyšetřovateli a státnímu zástupci. O podobných záležitostech by podle něho neměli rozhodovat politici, ale soudci. "Není důvod pro to, aby byla uplatněna poslanecká imunita," zdůraznil předseda nejsilnější opoziční strany. Dnešní jednání výboru však podle něj nic nového nepřineslo. "Především platí, že paní exministryně neodpověděla, zda si přeje uplatnit imunitu," podotkl Sobotka.

Výbor zatím nemá všechny podklady k nákupu letadel CASA, které si minulý týden vyžádal. Například chybí dokumenty od ministerstva obrany a z Úřadu vlády, které se měly týkat stanovisek Evropské komise. Sobotka tedy neočekává, že výbor již poskytne doporučení sněmovně, zda má vydat exministryni Parkanovou k trestnímu stíhání. Rozhodnutí tak nejspíše padne až 10. července.

Když Parkanová před novináři podrobně rozebírala policejní žádost o její vydání, několikrát označila vývody vyšetřovatelů za lež. Tou prý je například policejní tvrzení, že do vlády předložila materiál, ve kterém tvrdila, že přiměřenost ceny bude ověřena ministerstvem financí, i když si byla vědoma, že ministerstvo ověření neprovede. "Policejní žádost je z mého pohledu tak trochu podivná," dodala místopředsedkyně sněmovny.

Dva nezávislé právní posudky tvrdí, že Parkanová posudek o ceně nepotřebovala

Členové výboru obdrželi podklady od ministerstva financí, v nichž se ministr Miroslav Kalousek (TOP 09) plně staví za Parkanovou. Závěr Nejvyššího kontrolního úřadu k nákupu vybrané vojenské techniky včetně letounů CASA má být součástí policejního spisu, který mají k dispozici. Názor ministerstva financí, podle něhož bývalá ministryně při nákupu letadel nepotřebovala znalecký posudek na cenu, podpořila i analýza Legislativní rady vlády. Dokument pro vicepremiérku a šéfku rady Karolínu Peake (LIDEM) vypracoval její náměstek Petr Mlsna.

ct24.cz, 27. 6. 2012, Rubrika: Domácí

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme