Oliva: Výběr nového šéfa je dlouhý, ne však důvěryhodný

Komentář místopředsedy PSP ČR Jiřího Olivy

Ministr zemědělství vybírá nového ředitele Lesů ČR již dlouho. Bohužel, šance, která se naskýtala panu ministrovi ke vzorovému a transparentnímu postupu, na jehož konci bude konečně odborně zdatný a morálně bezúhonný kandidát, zůstane zřejmě promarněna, pokud k tomu již nedošlo na samém začátku výběru.

9. 2. 2013

Přísně utajené složení výběrové komise, utajená jména kandidátů, utajená jména finalistů a mnoho mlhy kolem závěrečného verdiktu. Média samozřejmě jmenné seznamy vyspekulují, přiřadí kandidáty k jednotlivým zájmovým skupinám nebo dokonce k politickým stranám a váhání pana ministra v tomto světle nenaznačuje odpovědnost výběru, ale spíše potvrzuje politické spekulace výběr provázející. Dlouhodobá situace v podniku Lesy ČR, která vyvrcholila nedávným zásahem protikorupční policie na ředitelství Lesů ČR, přitom jasně ukázala, kam politické výběry šéfů vedou. Vliv politických spekulací je nejčastěji maskován argumentem, že se jedná o špičkového a zkušeného manažera, který si tudíž poradí s jakoukoliv odborností. Obhájci tohoto falešného argumentu by si však slepé střevo absolventem ČVUT vyoperovat určitě nenechali. Proč? Přece proto, že mají pud sebezáchovy a v tomto případě i zdravý rozum.

Oliva: dlouhodobá situace v podniku Lesy ČR, která vyvrcholila nedávným zásahem protikorupční policie na ředitelství Lesů ČR, přitom jasně ukázala, kam politické výběry šéfů vedou

Výběr nového ředitele Lesů ČR nabídl panu ministrovi zemědělství příležitost prokázat veřejnosti, že on i politická strana, kterou reprezentuje, jsou nositeli nejen protikorupční politiky, ale také zdravého rozumu. Zatím však nic nenasvědčuje tomu, že by tato příležitost byla využita.

Jiří Oliva
místopředseda PS PČR

Hradecký deník, 9. 2. 2013, rubrika: Publicistika, str. 16

Štítky
Osobnosti: Jiří Oliva
Témata: Zemědělství
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme