Nováková: V mateřském centru funguje velmi intenzivní kontakt s rodiči

Kam s ním? Otázka, která v posledních letech trápí stále více rodičů. Kam dát své dítě, když prarodiče nefungují a peníze na soukromou školku nebo chůvu v rodinném rozpočtu nejsou. Ve středočeských obcích a městech je situace dlouhodobě nejkritičtější, a to převážně v obcích poblíž Prahy, kde v posledních letech výrazně přibyla nová zástavba.

3. 7. 2014

Částečně se snaží problém nedostatečných kapacit ve školkách řešit kraj. Ten začátkem dubna schválil podporu v rámci programu podpory Rozvoj venkova – mateřské školy, díky němuž ve středočeských obcích vyroste nebo bude rozšířeno 21 školek.

Pomoci by měl také stát. Ministerstvo školství se chystá na zvýšení kapacit školek přerozdělit dohromady 1,5 miliardy korun. V prvním kole, v kterém bude ministerstvo přijímat přihlášky do konce srpna, si mohou obce a města rozdělit 100 milionů korun. Od ledna 2015 pak bude navíc spuštěn evropský fond, ve kterém bude 12 miliard. Právě peníze, ale také obava, co si s vybudovanými školkami počít, až babyboom pomine, je nejčastější příčinou, proč řada měst a obcí s výstavbou školek váhá. Někde našli řešení ve výstavbě alternativních zařízení.

Výpomoc rodičů rodičům

S nedostatkem financí na novou školku se potýkalo například město Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. V roce 2011 zažádali o dotace. Neuspěli. O rok později kvůli nedostatečným kapacitám museli odmítnout více než 150 dětí, další rok asi 130 dětí. Zástupci města spolu s rodiči se tedy rozhodli situaci řešit po svém. Oslovili neziskové organizace zaměřené na práci s dětmi a nabídli jim městské prostory. Tak vzniklo speciální soukromé mateřské centrum Matýsek, které pokrylo poptávku rodičů stoprocentně.

V loňském roce město konečně uspělo s žádostí na dotace pro výstavbu nové školky. Ta by měla nabídnout 75 nových míst pro děti od čtyř let. V současné době jsou ale kapacity splněné. Místostarostka města Nina Nováková si přesto nemyslí, že by prostory školky zůstaly nevyužité. „Dobře poslouží okolním obcím, které řeší problém s nedostatečnou kapacitou Kromě školného, které v případě mateřského centra vyjde rodiče asi na tři tisíce za měsíc bez jídla, je to také v nárocích na hygienu, které jsou u Matýska nižší. Klasická školka je v těchto ohledech mnohem výhodnější.

Nováková však upozorňuje ještě na jinou odlišnost. „Zásadní rozdíl vidím ve vztahu vychovatelů a rodičů. V mateřském centru funguje velmi intenzivní kontakt s rodiči. Vychovateli tam jsou často maminky na rodičovské dovolené a rodiče se stávají součástí jakéhosi klubu. U mateřských školek zřizovaných obcí se rodiče chovají jako klienti,“ vysvětluje.

Když je potřeba jednat rychle

Odpověď na otázku „Kam s ním“, může dát také takzvaná kontejnerová školka. Jedna taková vznikla v roce 2011 v Teplýšovicích na Benešovsku, a to za pouhých deset dní. Narychlo postavená školka seskládaná z několika obytných buněk výrazně pomohla vyřešit složitou situaci obce s asi čtyřmi sty obyvateli. „Museli bychom tenkrát odmítnout asi třicet dětí,“ vzpomíná dnes ředitelka školy Charlotta Kurcová. Jak jsou spokojeni se školkou, která vyšla obec asi na tři miliony korun, po třech letech od výstavby? Tepelné vlastnosti nejsou úplně optimální. V zimě místnosti rychle vychladnou, v létě se v nich drží dlouho teplo. Musíme se přizpůsobovat – v létě víc větrat, v zimě dřív vytápět,“ objasnila Kurcová.

Jinak jsou ale se školkou podle jejích slov spokojeni. Stejný kontejnerový přírůstek dostala také mateřská školka v Benešově a nová rychloškolka byla vybudována také v obci Káraný u Prahy. Naopak v Mladé Boleslavi mobilní školka neprošla přes vedení města. To totiž odmítlo prodat pozemky soukromému investorovi, který u nich zamýšlel novou školku postavit. V roce 2011, kdy o pozemky investor žádal, podle radních nebyly nové školky potřeba budovat. „V okolí existují další dvě školky, navíc by se ztížila dopravní situace,“ vysvětlil tenkrát rozhodnutí města náměstek primátora Jiří Bouška.

Další zrealizované projekty

Spokojeni mohou být také rodiče v Klecanech u Prahy, kde nedávno rozšířena školka o nových 33 míst na celkovou kapacitu 175 míst a rodiče ve Světicích na Benešovskou, kde nový pavilon stávající školky zajistil místo pro dalších 25 dětí. Nové třídy přibyly začátkem roku také v Říčanech u Prahy v mateřské škole U Slunečních hodin. Místo zde našlo 50 zájemců předškolního vzdělání.

S nedostatečnou kapacitou školek se potýkají i další středočeská města. V posledních letech předškolní zařízení rozšiřovali například v Kladně nebo v Poděbradech. V květnu začala v Králově Dvoře na Berounsku výstavba nového pavilonu mateřské školy pro pět desítek dětí.

***

Obce a města, kde se rozšiřují mateřinky:

Benešovsko – Olbramovice, Světice

Berounsko – Loděnice, Hudlice, Králův Dvůr

Mělnicko – Tuháň

Mladoboleslavsko – Dolní Bousov, Dobrovice

Kladensko – Braškov, Kladno

Kolínsko – Doubravčice

Kutnohorsko – Uhlířské Janovice, Čáslav

Nymbursko – Městec Králové

Praha – východ – Ondřejov, Stříbrná Skalice, Strančice, Lázně Toušeň,

Babice, Všestary, Svojetice, Úvaly, Říčany, Klecany

Praha – západ – Hradištko, Jílové u Prahy

Příbramsko – Jince, Příbram

Andrea Karlíková

Benešovský deník, 3. 7. 2014, rubrika: Zpravodajství, str. 5

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme