MF: Odpovědnost za korekce mají zástupci operačního programu

Komentář mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba

Ministerstvo financí polemizuje s komentářem k odpovědnosti za chyby při čerpání evropských peněz v Regionálním operačním programu (ROP) Severozápad, publikovaným Českou pozicí v úterý 26. března.

28. 3. 2013

V článku Lukáše Wagenknechta dochází k mylnému popisu mechanismu čerpání prostředků z Evropské unie. Především ignoruje skutečnost, za co přesně byla vyměřena korekce u ROP Severozápad a za co je zodpovědné ministerstvo financí. Kontrolu výdajů každého projektu je povinen provést řídící orgán daného operačního programu, a to v souvislosti s proplacením daných výdajů příjemci. Základní fakta o tomto systému jsou následující:Korekce. V případě ROP Severozápad byla ze strany Evropské komise vyměřena korekce kvůli závažným pochybením v hodnocení a výběru projektů a z důvodu vysoké chybovosti jednotlivých projektů (šlo zejména o pochybení příjemců dotací v oblasti realizace veřejných zakázek).

Výběr a hodnocení projektů i primární kontrola projektů v souvislosti s proplacením je ve výlučné kompetenci řídícího orgánu a nespadá do gesce ministerstva financí.

Po zaplacení korekce je možno obnovit tok peněz z Evropské unie i státního rozpočtu. Nemusí tak dojít ani ke ztrátě alokace (přiděleného limitu finančních prostředků), pokud budou včas předloženy jiné bezproblémové projekty.Řídící orgán. V případě ROP jde o Regionální radu, v jejímž výboru zasedají zástupci jednotlivých krajů - především hejtmani, vicehejtmani a další členové vedení, případně zastupitelé krajů. Úřad Regionální rady má odpovědnost právě za hodnocení, výběr projektů a kontrolu výdajů projektů, včetně kontroly veřejných zakázek u jednotlivých příjemců dotací. Právě za to byla Evropskou komisí vyměřena korekce u ROP Severozápad.Auditní orgán. Součást ministerstva financí, má na starosti až následný audit, nikoli však manažerskou, to znamená primární kontrolu jednotlivých projektů, za kterou je odpovědný řídící orgán. Na základě auditu ministerstva financí bylo například podáno trestní oznámení v kauze Krajská zdravotní. Zjištění auditního orgánu o pochybeních vedlo i k nezahájení certifikací v dalších třech regionálních operačních programech tento rok. Je však třeba upozornit, že auditní orgán nedisponuje takovými nástroji jako orgány činné v trestním řízení, například odposlechy či domovními prohlídkami.Platební a certifikační orgán. Součást ministerstva financí, certifikuje výdaje, to jest odesílá žádosti o proplacení výdajů do Bruselu, především na základě ujištění Regionální rady, že implementace programu probíhá v souladu s evropskou a českou legislativou. Opět nemá odpovědnost za hodnocení a výběr jednotlivých projektů ani za kontrolu výdajů jednotlivých projektů.

Z uvedeného je jasně patrné, jak jsou rozděleny kompetence a odpovědnosti jednotlivých orgánů. Z tohoto pohledu je třeba posuzovat výroky některých krajských představitelů i dalších politiků.

Ondřej Jakob
tiskový mluvčí ministerstva financí

ceskapozice.cz, 28. 3. 2013

Štítky
Osobnosti: Ondřej Jakob
Témata: EU, Hospodářství
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme