Kalousek přitvrdil, zastavil pět evropských programů

Dva ministerské a tři krajské dotační programy nemohou počítat s tím, že v nejbližších měsících dostanou proplaceny dokončené evropské projekty. Celkem stojí programy, ve kterých se má do konce roku 2015 vyčerpat 215 miliard korun.

19. 3. 2013

Potvrdil to ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v tiskové zprávě, kterou reagoval na dotaz Aktuálně.cz.

Ministr připomněl, že zastavil proplácení dotačních programů, které stály už první polovině minulého roku: "Po roce se ukazuje, že dochází ke stále stejným pochybením, která řídící orgány jednotlivých  programů nedokážou odhalit. Naopak orgány Ministerstva financí svou kontrolní činnost zefektivnily," upozornil, že tentokrát jeho úřad nečekal na zásah Evropské komise.

Zastaven byl program Podnikání a inovace, který řídí ministr průmyslu Martin Kuba (ODS), a Integrovaný operační program, za který odpovídá ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (LIDEM).

Kromě toho se přestaly proplácet krajské programy, konkrétně Jihozápad, Severovýchod a Moravskoslezsko. Už od loňska se nečerpá z regionálních programů Střední Čechy a Severozápad. Ze všech regionů tak peníze dostávají pouze Jihovýchod a Střední Morava, tedy všechny moravské kraje s výjimkou Moravskoslezského.

Přibývající problémy u krajských operačních programů jasně dosvědčují, že hejtmani se, bohužel, z dosavadních pochybení nepoučili," prohlásil Kalousek.

Výpadek na půl roku

Kraje přitom může zastavení programů bolet méně než ministerstva. Tři zastavené programy mají už z Bruselu proplaceny projekty v celkové hodnotě 40-50 procent dotace slíbené na léta 2007-2013. Na vypořádání zbývající částky mají stále čas až do konce roku 2015.

Hůře na tom jsou ministři. Podnikatelský program má zatím proplacenou jen necelou třetinu slíbené dotace, Integrovaný program čtvrtinu. Do konce letošního roku přitom ministři musí požádat Brusel o proplacení nejméně 60 procent slíbené částky.

Ministr Kalousek neodpověděl na otázky, kdy proplácení programů opět povolí, ministři ani kraje s tím však podle dosavadní praxe nemohou počítat v první polovině roku.

Petr Holub

aktualne.cz, 19. 3. 2013, rubrika: Život v Česku

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme