Kalousek: Rozpočtové výdaje, které nejsou nezbytné, se budou muset seškrtat

19. 3. 2020

O tom, že současná situace kolem šíření koronaviru bude mít velký dopad na ekonomiku, nelze pochybovat. Ostatně mnohé firmy mají problémy už teď, třeba restauracím se tržby propadly na minimum. Ministryně financí Alena Schillerová za hnutí ANO už také oznámila, že počítá se zvýšením schodku státního rozpočtu.

Novelu zákona o státním rozpočtu požaduje po ministerstvu financí také rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny. Jak ale měnit rozpočet ve chvíli, kdy nikdo neví, jak dlouho bude nouzový stav trvat?

Jeden z členů výboru Milan Feranec z hnutí ANO ve vysílání Plusu vysvětluje, že jejich doporučení míří k tomu, že bude třeba přehodnotit priority rozpočtu kvůli mimořádné situaci, ve které se nacházíme.

Další člen rozpočtového výboru a bývalý ministr financí z TOP 09 Miroslav Kalousek říká, že bude nutné podpořit malé a střední podniky, které teď mohou přemýšlet, jestli není lepší zavřít. Výdaje, které nejsou nezbytné, navrhuje seškrtat.

„Symbolická je sleva na jízdné pro seniory – teď potřebujeme, aby senioři seděli doma, nikam nechodili, natož někam jezdili vlakem. Těch 6 miliard můžeme škrtnout rovnou. Pak jsou to provozní výdaje jednotlivých kapitol, které jsou velmi velkorysé. Okamžitě bych škrtal 15 % a přesunul to na impulsy ekonomice,“ vyjmenovává Kalousek.

Pomoc podnikatelům podporuje i Feranec s tím, že je jasné, že schodek rozpočtu nebude 40 miliard korun a důležité je, že na současnou situaci stát reaguje. Konkrétní položky, které by se měly seškrtat, ale jmenovat nechce.

Vláda ve středu uvedla, že by mohla podpořit ekonomiku částkou 100 miliard korun a zárukami v hodnotě 900 miliard korun. Toto prohlášení pokládá Kalousek za správné, i když upozorňuje na to, že vláda nemá rezervy. K tomu Feranec podotýká, že se navyšovaly investice do lidí a podle jeho mínění to bylo správné.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) řekl, že bude nutné přehodnotit plány ohledně ekologických opatření EU. Co si o tom myslí oba členové rozpočtového výboru sněmovny? Poslechněte si celý rozhovor.

Zdroj: Český rozhlas Plus, Dnešní Plus, 19.3.2020

ŠTÍTKY

Témata:
Daňový systém, Rozpočtové určení daní
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme