× Pohněme s tím. Společně!

Blažek: Proč by měl být Plzeňák více než Liberečák?

Komentář člena výkonného výboru TOP 09 Jiřího Blažka

7. 6. 2011

Současné nastavení rozpočtového určení daní není spravedlivé a profituje z něj pouze velká čtyřka. Města jako Praha, Brno, Plzeň a Ostrava jsou na úkor ostatních statutárních měst přeplácená. Zatímco za průměrného občana Plzně dostane město téměř 20 tis. Kč, za obyvatele Liberce dostane radnice téměř o polovinu méně. A to jsou města, která se na žebříčku v počtu obyvatel řadí vedle sebe. V tabulce rozpočtového určení daní čtyřiadvaceti statutárních měst je mezi nimi ovšem rozdíl několika tříd, přesněji čtrnácti příček.

Ministr Kalousek drží v ruce klíč k řešení, které se bude týkat podstatné části území České republiky, a které posílí rozpočty venkovských měst a obcí. Těm se s pomocí větších peněz otevírají nové možnosti v cestě za prosperující a konkurenceschopnou obcí. Je to příležitost na zlepšení kvality života i v našich obcích u nás na Vysočině. Čtyři z pěti obyvatel země totiž žijí mimo velkou čtyřku a nemohou si tak dovolit čerpat štědré výhody vyplývající z velikosti prvních čtyřech měst.

Už v první misi na ministerstvu financí se ministru Kalouskovi podařilo odstranit schody mezi velikostními sídly, které před pěti lety způsobilo například v padesátitisícové Jihlavě kupčení s trvalými pobyty ve městě. Díky tomu Jihlava dostala asi o 25 milionů Kč více. Dříve byl rozdíl mezi příjmem na občana v Praze a nejmenšími sídly šestinásobný, nyní už je 4,5násobný a cílem je maximální trojnásobný rozdíl.  Ve světě je průměr dokonce ještě nižší.

Prosadit návrh novely rozpočtového určení daní nebude jednoduché. Už teď jsou proti němu (logicky) primátorové čtyřech velkých měst, které by v součtu měly ročně přijít o 5 mld. Kč. Co ale nechápu, jsou například výtky bývalého primátora Opavy Staňjury, dnes předsedy klubu poslanců ODS, který si návrh asi důkladně neprošel a již ho vetuje. Jeho Opava by si totiž po novele polepšila. Narovnání nůžek mezi velkými a menšími městy by také mělo vyhovovat sociálním demokratům. Zde se ukáže, zda jdou opravdu za sociální spravedlností nebo si pouze zakládají na své ideologii. V každém případě je to důležitý krok v cestě za postupnou decentralizaci systému v rozdělování veřejných financí a v boji proti úřednickému rozdělování peněz a snížení možností korupčního jednání.

Jiří Blažek
krajský předseda TOP 09 na Vysočině

idnes.cz-blog, 7. 6. 2011

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Jiří Blažek
Témata:
Hospodářství, Veřejná správa a regionální rozvoj
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme