Adamová: Reformu penzí potřebujeme

21. 7. 2017

(editovaný přepis rozhovoru s místopředsedkyní TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou)

Michal KUBAL, moderátor

Senát schválil zvýšení nemocenské při dlouhodobé pracovní neschopnosti. Dávka by měla po 30 dnech nemoci vzrůst ze 60 na 66 % vyměřovacího základu a při nemoci trvající déle než 2 měsíce ještě víc. Jde o kompromis mezi tím, co navrhovalo ministerstvo, a přáním odborům. Ty požadovaly hned od druhého měsíce dát nemocným 78 %. Paní místopředsedkyně, proti navyšování mandatorních výdajů obecně bojujete. S tímto konkrétním ale souhlasíte, proč? 

Markéta PEKAROVÁ ADAMOVÁ, poslankyně, členka výboru pro sociální politiku /TOP 09/

Je to dávka, která je velmi složitě zneužitelná. Pokud se jedná o dávku, která lidem pomůže při jejich dlouhodobé nemoci, tak jsme souhlasili i s tímto mandatorním výdajem. Vracím se pouze před dobu, kdy byla velká krize a tehdy jsme museli udělat škrty, které byly v té době nutné.

Michal KUBAL, moderátor

Další úpravy, které navrhují třeba odbory, proplácení prvních tří dnů nemocenské, zneužitelné jsou, a proto jste proti tomu? 

Markéta PEKAROVÁ ADAMOVÁ, poslankyně, členka výboru pro sociální politiku /TOP 09/

Určitě. Tyto tři dny je nutná spoluúčast každého, kdo onemocní. Je to jako u každého jiného pojištění. Pokud máte pojištění, třeba povinné ručení na auto, tak tam taky určitá spoluúčast je. V tom případě je to něco obdobného. Hlavně je to velmi snadno zneužitelné, takže v tomto případě určitě souhlasit s karenční dobou, respektive s jejím zrušením, nemůžeme 

Michal KUBAL, moderátor

Vláda zveřejnila analýzu, co dál s důchody. Zkoumala zkušenosti států od Jižní Ameriky až po Evropu. Česku doporučuje inspirovat se Švédskem. Podle analýzy, kterou připravili ekonomové blízcí premiérovi Sobotkovi, je současný systém udržitelný a zásadní reforma není třeba. Dokument dále oceňuje současnou vládu za zrušení druhého důchodového pilíře a nabídku na přechod do třetího pilíře. Chválí i pravidelné zvyšování penzí a zastropování věku odchodu do důchodu. V dalších bodech autoři analýzy doporučují, aby příští kabinety pracovaly na zatraktivnění třetího pilíře, třeba zvýšením daňových úlev pro zaměstnavatele. Navrhují i revizi současného systému a oddělení výplat starobních důchodů od jiných typů penzí a výdajů. Doporučují taky hledat víc zdrojů financování penzijního systému i rostoucích nároků na sociální péči o seniory. Paní poslankyně, vládní analýza říká, že zrušení druhého pilíře byla správná věc a reforma celého systému není potřeba. Souhlasíte s tím?

Markéta PEKAROVÁ ADAMOVÁ, poslankyně, členka výboru pro sociální politiku /TOP 09/

Nesouhlasím. Vládní analýza samozřejmě vyhovuje pohledu vlády, tedy zejména levicové ČSSD. Ta tvrdí, že s demografickým vývojem nemáme žádný problém a že je první pilíř dlouhodobě udržitelný. Skuteční objektivní experti, kteří se neřídí přáními vlády, jako je třeba i Světové ekonomické fórum, dlouhodobě varují před tím, že státy, jako je Česká republika, nereformují důchodový systém. Dnes je v populaci zhruba pětina důchodců a už v roce 2030, tedy za 13 let, to bude čtvrtina. Procento bude postupně růst. To je z dlouhodobého hlediska neudržitelné. Budoucí důchodci si také za své současné odvody, za to, že pracují, zaslouží mít důchod, který je důstojný. A to bez reformy nepůjde.

Zdroj: Události, ČT1, 20. 7. 2017

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Markéta Pekarová Adamová
Témata:
Důchodový systém, Sociální politika
TOP 09 Facebook Twitter YouTube G+ Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Michnův palác, budova č. 2
Újezd 450/40
118 00 Praha 1 - Malá Strana

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999
fax: 255 790 899

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí TOP 09

lenka.brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 932

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO SENÁT

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2018  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

nEUhneme
Jiří Pospíšil:Jsme jediná pravicová proevropská strana.
Děkujeme