Kučera: Chceme jen montovat, nebo i myslet?

3. 8. 2017

Poslední čtyři roky jde automobilový průmysl v Evropské unii nahoru a na tom vydělává i mnoho firem v České republice. Ale není jich už dost? Ne příliš, jen dost na to, abychom se soustředili na jiná odvětví. A hlavně na odbornější práci, která se nedělá jen rukama.

Podle statistik z roku 2016 výroba automobilů táhne průmysl Evropské unie. Do státních rozpočtů zemí přináší v podobě daní ročně 395,7 miliardy eur a dává práci 2,5 miliónu lidí.

Jen na území Česka a Slovenska se dnes vyrábí nejvíc aut ze západoevropských zemí, s výjimkou Německa sedmina celkové produkce EU. Česko také vede žebříček zemí s nejvyšším počtem lidí za městnaných přímo v autovýrobě. Pro automobilky u nás pracuje 3,24 procenta všech ekonomicky aktivních lidí, zatímco v Rakousku nebo ve Francii je to pod procento.

Proč se toho obávat? Už proto, že za pár let firmy navázané na výrobu aut tolik vydělávat nemusí. O tom, že jsou montovny nejohroženějším byznysem, se stále mluví velmi potichu. Ale musíme si to říct i kvůli tisícům lidí, kteří v nich pracují. Postupující automatizace výroby nezadržitelně přichází, a pokud chceme uspět, musíme podporovat firmy s inovacemi a nápady.

Stát by už neměl jásat nad tím, když firma postaví halu s výrobní linkou na zelené louce. A už vůbec by jí neměl dávat daňové prázdniny a další benefity. Ty se totiž nevrátí. Nejen proto, že tato výroba je neperspektivní, haly zabírají cennou úrodnou půdu a neřeší staré výrobní komplexy - brownfieldy -, se kterými si pak musí poradit obce a stát. I z jiného, dnes aktuálního důvodu. Pokud chceme, aby se platy lidí v Česku srovnaly se západní Evropou, nechovejme se jako rozvojová země.

Technologické a hi-tech firmy perspektivu mají. A nejen ony, ale i jejich zaměstnanci a všichni, kteří se budou chtít dál vzdělávat. Pokud bych si měl vsadit na perspektivu autoprůmyslu, nebo nejvyššího dosaženého vzdělání, bylo by to bez rozpaků a rizika. Samozřejmě sázím na to druhé.

Jsem pro podporu rozvoje technických oborů na univerzitách a vysokých školách. A také těch firem, které přicházejí s inovacemi a mají ambice být ty nejlepší z oboru. Právě v těch bychom měli mít zájem pracovat a nabídnout v nich místa všem tvůrčím lidem.

Celý život jsem pracoval rukama, říkával můj děda i otec. Naše doba ale nabízí jiný výhled. Už to není pro každého nutnost, jen možnost. Pro Českou republiku tento nevýhodný poměr chtějí změnit všichni odpovědní a přemýšliví s vizí. Dalo by se parafrázovat i takto: Jistě, pane ministře. Je dobré mít práci, ale musíme všichni montovat auta?

MICHAL KUČERA, PŘEDSEDA POSLANECKÉHO KLUBU TOP 09

ZDROJ: Právo, 3.8.2017

ŠTÍTKY

Volby:
2017 poslanecká sněmovna - Ústecký - 1. Michal Kučera
Témata:
Hospodářství
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme