× Pohněme s tím. Společně!

Czernin: Ministr lepí chyby státu, omezuje vlastníky

27. 9. 2017

Podnik Lesy ČR je téměř monopolním vlastníkem a hospodářem v českých lesích. Měl by tedy mít také odpovědnost za celé lesnické odvětví, a ne pouze zajišťovat zisk pro stát. Alespoň by to člověk v civilizované zemi čekal.

Poslední rozhodnutí ministra Jurečky ale ukazuje na něco jiného. Jeho ministerstvo zakázalo plošně těžbu smrků a borovic. Zákaz platí nejen pro státní podnik, ale také pro soukromé vlastníky lesů. Ptáte se, jaký k tomu měl ministr důvod? Zjednodušeně řečeno: náprava chyb státních správců.

Zatímco soukromí vlastníci lesů si poradili pružněji, stát zaspal. Problém je v zadávání zakázek státu, které se protahuje i v případě, kdy je nutné zasáhnout velmi rychle. Nikdo nezavedl transparentní a přitom rychlejší postup v mimořádných případech, takže se čekalo a čekalo, zatímco kůrovec řádil dál.

A dnes ministr zakazuje soukromníkům těžit vybrané jehličnany bez jakékoliv kompenzace, protože je musí vykácet právě stát. Tím chce napravit chyby své organizace, ale poškozuje všechny odpovědné vlastníky, kteří se zachovali správně, zatímco státní lesy v kalamitní situaci chybně odkládaly zásah.

Je to zásadní zásah do vlastnických práv soukromých, obecních a církevních vlastníků lesů v celé ČR. A je to také zneužití monopolního postavení státní organizace. Po kalamitě, která zasáhla i státní lesy, totiž navíc podnik začal hanebným způsobem přeplácet zpracovatelské firmy, aby je odlákal z nestátních lesů.  A nyní si ministr zemědělství dovolil problémy, které byly způsobeny špatným řízením Lesů ČR kompenzovat na úkor nestátních vlastníků.

Smrk a borovice, ba ani kůrovec za to nemohou. Ministr by měl zjistit, kdo ano.

Tomáš Czernin, senátor TOP 09

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Tomáš Czernin
Témata:
Zemědělství, Životní prostředí
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme