Schwarzenberg: Velké strany v době krize utekly od odpovědnosti

28. 11. 2009

Současné velké české strany v době těžké ekonomické krize utekly od své odpovědnosti a nechaly vše na úřednické vládě. Ve svém projevu na ustavujícím sjezdu TOP 09 to uvedl jediný kandidát na předsedu strany, senátor Karel Schwarzenberg. Z české společnosti se podle něj vytratily pojmy vlastenectví a národní hrdosti. Za vzory pro ČR označil Izrael, Švýcarsko a Finsko, především kvůli důrazu, který tyto státy kladou na vědu a vzdělávání.


"Jediné, co vám můžu nabídnout je ustavičná tvrdá práce pro Českou republiku," prohlásil jediný kandidát na předsedu nové strany, která se sama definuje jako konzervativní a proevropská.


Někdejší ministr zahraničí nominovaný Stranou zelených do koaliční vlády ODS, KDU-ČSL a SZ upozornil, že po pádu tohoto kabinetu velké strany nechaly řešení hluboké ekonomické krize na úřednické vládě premiéra Jana Fischera. Čekaly prý, že tento kabinet krizi vyřeší a politické vlády, které přijdou po něm, si přivlastní jeho úspěchy. "Úřednická vláda si vede poměrně dobře, přejme jí mnoho štěstí a úspěchů," podotkl Schwarzenberg. Její balíček úsporných opatření prý už ale začal být nahlodáván.


Už nyní je politika často jen cestou k moci a osobnímu či stranickému prospěchu, zdůraznil senátor. České společnosti podle něj chybí pokora a srovnání s úspěšnými sousedy.


Podle Schwarzenberga Evropská unie zajišťuje bezpečí pro ČR. Česká společnost se však podle něj musí zamyslet nad tím, "co to znamená býti Čechem, jaké povinnosti to přináší". Země podle něj musí pracovat na tom, aby zůstala mezi první polovinou evropských států.


"My se musíme dneska odhodlat vrhnout naše srdce do bitvy, protože situace v naší vlasti je vážná. Když se nad tím zamyslíme, tak víme, že máme asi poslední chvíli, kdy ještě můžeme věci veřejné napravit," prohlásil Schwarzenberg v projevu několikrát přerušeném potleskem 170 delegátů sněmu.


Pokud prý i v létě vzniklá TOP 09, která nyní v průzkumech voličské přízně soupeří s KSČM o třetí místo, české občany zklame, může v ČR převládnout "ten hroznej českej cynismus" a odmítání politiky jako takové. To by podle senátora mohlo otevřít dveře některému radikálnímu hnutí. Úkolem TOP 09 je podle Schwarzenberga "říkat občanům pravdu, neslibovat nesplnitelné nebo malovat růžové obláčky".


"Očekáváme dobu, kdy budeme muset všichni pracovat, bude to těžší než v minulých 20 letech, ale máme na to, abychom to zvládli," poznamenal senátor. Obrovským kapitálem české společnosti je podle něj její talent, vzdělání a vědomosti. TOP 09 podle něj bude klást důraz na rodinu a obec, jako základy společnosti, Schwarzenberg k nim doplnil i firmy, jako "rodinu pracovní" a připomněl zlínského podnikatele Tomáše Baťu.


Schwarzenberg v řeči připomněl vůdce indického nenásilného odporu proti britské nadvládě a zakladatele moderního indického státu Mahátmá Gándhího a jím definovaných sedm sociálních hříchů, mezi které patří politika bez zásad, obchod bez mravnosti nebo vzdělání bez charakteru. "Toto jsou hříchy, které vedou naší společnost do záhuby. To je to, co nás rozežírá," konstatoval.


Schwarzenberg je jediným kandidátem na prvního předsedu TOP 09, volí se tajně.

ČTK, 28. 11. 2009

Videa z Ustavujícího celostátního sněmu

TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme