Rodinám s dětmi musíme vytvořit lepší podmínky, říká poslankyně Adamová z TOP 09

Rozhovor pro Pražský patriot

20. 9. 2017

Markéta Pekarová Adamová se pokusí v říjnových volbách obhájit svůj mandát v Poslanecké sněmovně. O znovuzvolení se uchází z druhého místa na pražské kandidátní listině strany TOP 09. V dolní komoře Parlamentu se doposud zabývala především tématy souvisejícími s rodinnou a sociální politikou. Pokud by jí voliči dali možnost v parlamentní práci pokračovat, na jaká témata by se zaměřila? Na tuto a další otázky odpovídala serveru Pražský patriot.

 

Jaké budou vaše priority v Parlamentu, pokud v říjnu obhájíte svůj mandát?

Chci pokračovat v rozdělané práci. Věnuji se sociální a rodinné politice, snažím se o to, aby lidem bylo umožněno slaďovat rodinný a profesní život. Aby jim v tom stát nestavěl překážky, ale naopak připravoval vhodné podmínky. Důležitá je pro mne i oblast vzdělávání. Chci nadále dohlížet na to, aby se odpovědně hospodařilo s vynaloženými prostředky do těchto oblastí.

 

Jak byste chtěla pomoci rodinám s malými dětmi?

Stát by zde mohl udělat řadu opatření, třeba vytvářet podmínky, aby pro zaměstnavatele nebyl problém nabízet pozice na částečný úvazek, podporu flexibilního zaměstnávání a také umožnit lidem práci z domova. Zároveň podporovat služby, které pečují o děti. Je nutné vytvořit dostatek míst v mateřských školkách a dětských skupinách a hlídat kvalitu těchto zařízení. Chtěla bych také daňovou úlevu pro rodiny na služby, jako jsou například pomoc s úklidem domácnosti či chůvy.

 

Hodně diskutovaným tématem je mateřská dovolená. S čím zde přicházíte vy?

Usiluji o spravedlivější mateřskou. Není fér, že ženám, které vydělávají průměrně či nadprůměrně, se od určité výše mateřská takzvaně zastropuje. Takže i když do systému odvedou na daních hodně, nemají nárok na mateřskou v adekvátní výši. Můj návrh na narovnání této disproporce už leží ve sněmovně, ale současná koalice ho zamítla. Po volbách bych ho ráda předložila znovu a budu věřit, že nové složení Poslanecké sněmovny bude hrát více do karet tomuto a dalším návrhům, které chtějí pomoci rodinám.

 

Jak se snažíte voliče oslovit v probíhající kampani?

Snažím se o maximálně kontaktní kampaň, důraz kladu na setkávání s lidmi. S kolegou Dominikem Ferim začneme rozdávat mladým voličům brožuru, ve které se snažíme přívětivou a humornou formou vysvětlit, proč je důležité jít k volbám. Uvidí nás třeba na Letné u metronomu, na náplavce, nebo u vysokých škol. Těsně před volbami také budu běhat po Praze, jako jsem to dělala před čtyřmi lety, protože sport je mi blízký a ve spojení s rozdáváním propagačních materiálů jsem tím lidi zaujala víc než v statickém stánku u metra. Chtěla bych oběhnout opět celou Prahu, všechny městské části. Tehdy to dalo 80 kilometrů. Seznam akcí průběžně aktualizuji na svém facebookovém i twiterovém účtu a také na mých stránkách www.marketaadamova.cz.

 

Jaká máte očekávání od volebního výsledku?

Do pražského boje jdeme s tím, že ho chceme vyhrát.

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme