Martin Dlouhý z pražské TOP 09: Opozice vůči Babišovi musí být silná, prosím Pražany o hlas

31. 8. 2017

Předseda pražské TOP 09 Martin Dlouhý kandiduje za tuto pravicovou stranu do Poslanecké sněmovny. „Pražská topka“ by chtěla ve volbách do dolní komory Parlamentu dosáhnout výsledku, který by pomohl vytvořit silnou opozici vůči Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Nejen o blížících se volbách si Martin Dlouhý povídal s portálem Pražský patriot.

Proč jste vstoupil do TOP 09?
S myšlenkou zapojit se do politického dění jsem si pohrával už dlouho. V momentě, kdy se TOP 09 začala formovat, to pro mě byl jasný impuls. Nikdy předtím jsem v žádné straně nebyl a principy, na kterých TOP 09 stojí, mě zaujaly natolik, že jsem neváhal ani minutu. Nejvíc si na topce cením toho, že nepodléhá populismu, i když jsem si vědom toho, že tím přicházíme o spoustu voličských hlasů. To ostatně vystihuje i naše volební heslo „neuhneme“.

Působíte v Zastupitelstvu hlavního města Prahy a navíc jste předseda pražské TOP 09. Jak to časově stíháte?
Jsem řadovým zastupitelem, nikoliv uvolněným členem rady, takže se to stihnout dá. Zatím je to zvládnutelné, ale teď začíná volební kampaň, takže volný čas dočasně zmizel. Ale s tím jsem do toho šel, takže si nestěžuji

Jaké hlavní problémy by měla Praha jako město podle Vás řešit?
Pro miliónové město jsou klíčové především dopravní stavby. TOP 09 podporuje co nejrychlejší dokončení vnitřního a vnějšího silničního okruhu a rychlou stavbu metra D. To jsou naše priority, bez nichž se řešení dopravy v Praze neobejde. Další významnou strategickou záležitostí pro město je nový územní plán, který zásadně ovlivní budoucí podobu města. Ostatní problémy Prahy jsou také důležité, ale tyhle záležitosti ovlivní vývoj města na desetiletí.

V minulém volebním období jste byl členem Rady hlavního města. Jaká byla Vaše agenda?
Ano, za primátora Hudečka jsem byl pražským radním pro zdravotnictví, sociální politiku a bydlení. Podařilo se například připravit v zimě dostatečný počet míst v ubytovnách pro osoby bez přístřeší. Lidé nemrzli v noci na ulici nebo v tramvajích, každý měl možnost najít přístřeší. Katastrofální situace byla v Olivově dětské léčebně, která byla před bankrotem. Dohodli jsme se na spolupráci s městem Říčany, léčebnu zachránili a ta dále slouží dětem. Více peněz jsme poslali do oblasti drogové politiky a prevence rizikového chování dětí a mládeže. Záměrem je pomoci lidem v nouzi a zároveň minimalizovat negativní dopady na obyvatele Prahy. Tolik příklady, které mi nejvíce zůstaly v paměti.

Jaké osobnosti z pražské TOP 09 by mohly oslovit veřejnost? Je TOP 09, která byla po krajských volbách v určité krizi, životaschopná strana budoucnosti?
V poslanecké sněmovně se podle mě úspěšně prosazují Markéta Adamová a Martin Plíšek. Na magistrátu pak topku táhne především duo Václav Novotný a Jirka Nouza. Na místní úrovni jsou to starostové za TOP 09 v Praze 1, 3, 5, 6, 14 a v Libuši, také místostarostové a radní na Praze 2, 9, 10, 11 a teď jsem určitě na někoho zapomněl, tak omluva. TOP 09 tak spoluřídí radnice pro více než polovinu obyvatel Prahy. Díky všem těmto lidem nemám žádný strach o budoucnost TOP 09.

Kandidujte také Vy osobně v říjnových volbách?
Ano, jsem na osmém místě. Teoreticky volitelné místo pouze v případě extrémně dobrého výsledku pro TOP 09. Takže pak bych si jako pražský předseda místo v parlamentu opravdu zasloužil za výsledek, nikoliv za to, že jsem vysoko na kandidátce.

Jaké volební výsledky pro pražskou TOP 09 očekáváte?
Dosud publikované celostátní volební reference ukazují na výrazný náskok hnutí ANO. Praha je jediný volební kraj, kde je v současné situaci Babiš porazitelný. My půjdeme do kampaně na plný plyn a věřím, že Pražané to dokážou ocenit a pomohou nám svými hlasy. Tyhle celostátní volby asi nevyhrajeme, ale rád bych lidi přesvědčil, že opozice vůči Babišovi musí být opravdu silná. Proto prosím Pražany o hlas pro TOP 09.

V čem podle Vás tkví úspěch ANO?
Velká podpora Babiše a hnutí ANO mne překvapuje. Částí je to jistě nespokojeností občanů s tradičními stranami, částí tím, že ANO nemá ideově zakotvený program, ale populistickou marketingovou strategii. Proto si lidé musí uvědomit, že vlastně neví, co volí. Po volbách mohou být velice nemile překvapeni. Ostatně současná situace na magistrátu je toho jasným důkazem, důležité problémy se vůbec neřeší a pozornost vedení Prahy je upřena na témata, která jsou pouze zástupná.

Má již TOP 09 vybraného kandidáta na prezidenta?
Hodně členů TOP 09 podporuje pana Jiřího Drahoše, ale oficiální stanovisko TOP 09 dosud není. Já ho také vidím jako vhodného kandidáta na prezidenta, i když jeho slabinou je menší politická zkušenost. Všechny prezidentské kandidáty ještě dnes neznáme. Třeba nás čeká nějaké překvapení.

Co považujete za nezbytné pro to, abyste mohl vést naplněný život pracovní, politický i soukromý?
Člověk musí mít nade vším trochu nadhled. Když nebudu zvolen, tak se můžu věnovat víc vědecké práci na univerzitě. Důležité je mít v záloze druhou kariéru. Lituji ty profesionální politiky, kteří nemají místo návratu a žijí výhradně v politické bublině.

Využíváte nějakou strategii získanou během mnoha let vašeho působení na Vysoké škole ekonomické?
Na některé věci, které potkáte v politice, vás žádná teorie nepřipraví. Pravdou je, že například vznik pražské koalice ODS a ČSSD v roce 2010 odpovídal teorii her, podle které vznikne koalice maximalizující mocenský podíl stran v koalici. Kdysi jsem hrával v jednom klubu šachy, a to vás naučí, že musíte vždy myslet několik tahů dopředu.

Martin Dlouhý (47 let) je předsedou pražské TOP 09 od listopadu 2016. Pracuje jako docent na Vysoké škole ekonomické v Praze. Je mimo jiné autorem učebnice o teorii her. Bydlí na Žižkově. V letech 2013-2014 byl pražským radním pro zdravotnictví, sociální politiku a bydlení. Kandiduje za TOP 09 do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme