Dlouhý: Zvýšení platů v sociálních službách je pražský volební podfuk

17. 7. 2017

Hlavní město zlepší odměňování zaměstnanců v sociálních službách, zejména v přímé péči, říká zdánlivě dobrá zpráva z pražské radnice. Celá pravda je však taková, že jde o dočasné zvýšení platů na pouhého půl roku. Podle předsedy pražské TOP 09 Martina Dlouhého to nelze nazvat jinak, než volebním podfukem.

O podhodnocených platech v sociálních službách se mluví již několik let. „Důsledkem je napjatá situace v sociálních službách, protože i přes mírný růst platů není jednoduché sehnat kvalifikované zaměstnance. A když se to podaří, tak stačí jeden inzerát Lidlu či jiné firmy, která nabídne víc,“ poznamenává k tomu bývalý pražský radní pro zdravotnictví, sociální politiku a bydlení Martin Dlouhý.

Proto vítá, že radnice navýší příjmy zaměstnanců příspěvkových organizací hlavního města Prahy v sociálních službách. Díky mimořádným odměnám půjde v průměru až 6800 korun měsíčně. Zpochybňuje však víru vedení města, že se tím omezí odchody zaměstnanců ze sociálních služeb do jiných oborů za větším výdělkem a zvýší zájem o tuto nelehkou a obětavou práci.

„Jak je možné stabilizovat zaměstnance, když jim do konce roku přidám, a pak jim odměny zase odeberu?“ – poznamenává k dočasnosti odměn předseda pražské TOP 09 Martin Dlouhý. Odchod zaměstnanců ze sociálních služeb se tak podle něj pouze o půl roku odsune, což nepovažuje za systémové řešení. Souvislost zde vidí hlavně s konáním parlamentních voleb ve druhém pololetí letošního roku, na které je rozdělování odměn omezeno.

„Tisícovky ve výplatě jsou reálné a pracovníci v sociálních službách si je zaslouží, ale v lednu společně zjistíme, že šlo jen o pražský volební podfuk“ komentuje dočasné zvýšení platů v sociálních službách předseda pražské TOP 09 Martin Dlouhý.

Eva Marečková, krajská manažerka TOP 09 Praha

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme