Mgr. Ondřej Kolář
poslanec Evropského parlamentu
Ondřej Kolář je europoslanec za TOP 09, bývalý starosta Prahy 6 a poslanec Parlamentu ČR. Vystudoval mediální studia a práva, část studia absolvoval v USA a Irsku. Veřejnosti je známý svým důrazem na ochranu demokracie a suverenity, zejména v souvislosti s varováním před vlivem cizích mocností.
Ondřej Kolář se narodil 13. března 1984 v Praze. Vystudoval obor mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a práva na Západočeské univerzitě v Plzni. Absolvoval také International Legal Studies Program na American University, Washington College of Law ve Washingtonu, D.C. a jeden rok studia germanistiky na Trinity College v irském Dublinu.
Před politickým angažmá pracoval na Newyorské univerzitě v Praze. Od roku 2011 začal pracovat jako tajemník předsedy TOP 09 a tehdejšího ministra zahraničích věcí Karla Schwarzenberga. V roce 2013 se stal předsedou regionální organizace TOP 09 Praha 6. Následně v říjnu roku 2014 dovedl TOP 09 k vítězství v komunálních volbách a byl zvolen starostou městské části Praha 6. Starostou byl znovuzvolen i v následujících komunálních volbách konaných v roce 2018.
V roce 2019 byl na 6. celostátním sněmu TOP 09 zvolen do pozice člena celostátního předsednictva strany. Tuto pozici o dva roky později obhájil opětovným zvolením do předsednictva strany.
V roce 2021 se stal poslancem Parlamentu České republiky, kde působil jako místopředseda Výboru pro evropské záležitosti a člen Ústavně-právního výboru. Dále byl členem Stálé komise pro hybridní hrozby, Stále komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní a informační služby a členem Stálé komise pro Ústavu České republiky. Mimo Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky byl členem správní rady ČVUT.
V posledních letech vešel Ondřej Kolář ve známost především díky upozorňování na vměšování cizích mocností do české politiky. Veřejný zájem vyvolalo odstranění sochy maršála Koněva na Praze 6, o kterém zastupitelstvo rozhodlo pod jeho vedením v září 2019. O půl roku později byl pak památník odvezen do depozitáře.
V roce 2024 se stal poslancem Evropského parlamentu. Stal se členem Výbor pro zahraniční věci (AFET), Podvýbor pro lidská práva (DROI) a také Delegace v Parlamentním shromáždění Euronest. Věnuje se například řešení zabavených ruských majetků, aby se zabavený majetek zločinného režimu dal využít k obraně a následné obnově Ukrajiny.
Matěj Ondřej Havel z Bruselu: Silná Evropa stojí na odpovědných státech, bezpečnosti a podpoře regionů
Předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel během pracovní cesty do Bruselu jednal s českými europoslanci i vrcholnými představiteli Evropské unie o bezpečnosti, ekonomice i budoucnosti evropské spolupráce. Hlavním vzkazem jeho návštěvy je jasná výzva: Evropa nabízí řešení, ale odpovědnost musí převzít samotné členské státy.
V dvourychlostní Evropě buďme ti rychlejší, vyzývá Kolář
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oživila diskuzi o dvourychlostní Evropě. V takovém případě by část zemí pokračovala v integraci rychleji než ostatní členské státy. „Výhodu vidím hlavně v tom, že by Česko spolurozhodovalo,“ věří europoslanec Ondřej Kolář.
„Nevím, co je kauza Turek,“ říká expert Motoristů na zahraničí. Kolář věří, že je kauza uzavřená
Expert Motoristů na zahraniční politiku Jan Zahradil a europoslanec TOP 09 Ondřej Kolář se v Duelu ČT24 střetli kvůli situaci kolem kandidáta Motoristů Filipa Turka na ministra životního prostředí. Podle Zahradila žádná „kauza Turek“ neexistuje. Kolář s odkazem na slova premiéra Andreje Babiše (ANO) uvedl, že věří, že je záležitost uzavřená.
Doba, kdy bylo na USA spolehnutí, je pryč, říká europoslanec Ondřej Kolář
„Evropa musí hlavně zůstat jednotná,“ říká k tomu, jak se má Unie postavit ke krokům Trumpa, europoslanec za TOP 09 Ondřej Kolář, člen zahraničního výboru Evropského parlamentu.
Sankce Unie proti Rusku jsou potřebné, věří Kolář
Evropští lídři jednají o další finanční podpoře Ukrajiny. „Donald Trump se musí vymanit z područí Vladimira Putina, který ho má v hrsti. Uvalení sankcí je ale významný posun,“ říká europoslanec Ondřej Kolář.

