× Pojďte do toho s námi.

Změna zákona o rozpočtovém určení daní může být pro Pardubice výhodná

13. 1. 2011

O změně rozpočtového určení daní diskutovali poslanci Jiří Skalický a předseda parlamentního výboru pro regionální rozvoj Stanislav Polčák s primátorkou Štěpánkou Fraňkovou i odpovědnými úředníky na pardubickém magistrátu v pátek 7. ledna. Pro stranu TOP 09 a Starostové a nezávislí, kterou oba poslanci v poslanecké sněmovně zastupují, je rozpočtové určení daní velkým tématem. Změnu zákona, který by mohl platit od ledna 2012, si TOP 09 prosadila do koaliční smlouvy. Stanislav Polčák přijel do Pardubic vysvětlit model a princip, ze kterého nový návrh zákona vychází. Diskutoval o jednotlivých faktorech, které mohou upravit nebo korigovat daňové výnosy.

Podle Stanislava Polčáka dojde díky zákonu k jinému modelu přerozdělování peněz pro obce. Tento návrh na změnu rozpočtového určení daní (dále jen RUD) vychází z poměrně rozsáhlé studie, kterou zpracovali studenti Vysoké školy ekonomické Praha. Posuzovali řadu parametrů a funkcí, které jednotlivé města o obce plní, a podle toho navrhli koeficienty, které by měly lépe zohledňovat přerozdělování daní, tedy nejen podle velikosti a počtu obyvatel, což bývá často nespravedlivé.

Studie ukázala, že největší nespravedlnosti při přerozdělování peněz vybraných z daní jsou ve dvou kategoriích obcí a měst. Jednu z kategorií představují obce a města o velikosti tří až pěti tisíc obyvatel, druhá jsou velká statutární a magistrátní města pod 100 tisíc obyvatel. To se týká i Pardubic.

Nový zákon o RUD se líbí poslanci Jiřímu Skalickému: „Zákon, který změní princip pravidel hry ve smyslu spravedlivějšího rozdělení pro obce a města různé velikosti, podporuji. Jako pardubický zastupitel se nemohu dívat na to, že statutární města s počtem obyvatel do 100 tisíc přicházejí jako přirozená centra regionálního rozvoje o velké prostředky na svůj rozvoj právě kvůli přerozdělovacím koeficientům v zákoně. Nový zákon bude pro Pardubice výhodný a spravedlivý.“

Primátorka Štěpánka Fraňková jednání uvítala: „Jednalo se o první schůzku k procesu, který potrvá několik měsíců. Město Pardubice bude velmi zajímat konečný výsledek i postoj jednotlivých politických stran. Doufám, že se zákonodárcům podaří konečně narovnat parametry tak, aby finanční toky z rozpočtového určení daní reflektovaly nejen velikost města, ale také funkce, které plní.

Ministerstvo financí již v roce 2009 hovořilo o tom, že připravuje nový zákon o rozpočtovém určení daní, který vytvořila komise odborníků. Zákon měl platit od ledna 2010. Jenže k jeho předložení v Poslanecké sněmovně nakonec nedošlo. Koncem loňského listopadu pak ministr financí Miroslav Kalousek předložil základní teze k diskusi k nové verzi zákona.

Mgr. Zdenka Hanyšová Celá

12. 1. 2011

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Jiří Skalický
Témata:
Hospodářství
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme