× Pohněme s tím. Společně!

Žádný demokratický stát nesmí omezovat volební právo

27. 7. 2020

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová jde na schůzi s ministrem vnitra s jasnými požadavky. Poslankyně bude žádat, aby vláda udělala společně s krajskými hygienickými stanicemi maximum pro uskutečnění krajských a senátních voleb. Jednou z podmínek je zavedení hygienických opatření.

„Tisícům občanů reálně hrozí, že jim bude odepřeno aktivní volebního právo. To je v demokratickém právním státě naprosto nemyslitelné. Uvědomuji si, že krajské a senátní volby mohou probíhat v situaci, která bude bezprecedentní a bude si žádat zvýšený důraz na ochranu zdraví nás všech. Sluší se však namítnout, že vláda měla několik měsíců na to se na ohrožení voleb připravit. Tuto možnost trestuhodně promeškala,“ vysvětluje Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09.

„Dostatečným varováním už bylo doplňovací kolo senátních voleb v Teplicích, které muselo proběhnout oproti původnímu březnovému termínu až v červnu. Ráda bych podotkla, že se TOP 09 snažila v posledních pěti letech hned několikrát prosadit možnost korespondenční volby. Nicméně vládní koalice byla proti. Co bychom dnes za možnost volit na dálku dali?“ táže se poslankyně Pekarová Adamová.

Předsedkyně TOP 09 bude proto na zítřejší schůzi s ministrem vnitra požadovat, aby vláda:

  • Zohlednila klíčovou roli hlavního hygienika. Ten by měl ve spolupráci s ministerstvem vnitra připravit metodický pokyn pro umožnění výkonu volebního práva i občany v karanténě.
  • Zvážila zavedení speciálních mobilních hlasovacích uren za dodržení přísných hygienických podmínek. Takové hlasování by mohly realizovat speciální týmy využívající ochranné pomůcky a dezinfekci, zajišťující vysoký standard ochrany.
  • Udělala maximum pro to, aby se volby nakonec uskutečnily regulérním způsobem. TOP 09 je připravena podpořit také jiná vhodná vládní řešení, která umožní maximu občanů svobodně vykonat jejich ústavní právo.

Vladan Vaněk, tiskový mluvčí TOP 09

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Markéta Pekarová Adamová
Témata:
Soudnictví a spravedlnost, Zdravotnictví
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme