× Pojďte do toho s námi.

Trojkoalice SPOLU chce kvůli Bečvě zřídit sněmovní vyšetřovací komisi

22. 1. 2021

Více jak čtyři měsíce se řeší únik jedu do řeky Bečvy, který 20. září 2020 způsobil rozsáhlou ekologickou katastrofu. Hned příští týden dá trojkoalice stran ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podnět ke zřízení sněmovní vyšetřovací komise. I po více jak čtyřech měsících je vyšetřování katastrofy stále bez závěru, je zapotřebí urychleně zjistit, kde je problém, kdo je viníkem nebo kdo během vyšetřování pochybil a v čem.

„Mlčící strategie premiéra Babiše už bylo dost. Nevím, na čem mu záleží, ale Bečva a životní prostředí to určitě není. Kdo zpackal odběry vzorků? Proč se neodebraly dva nejdůležitější - z kanálu z Rožnova a z Dezy? Po čtvrt roce nevíme nic. Proto navrhneme Sněmovně zřízení vyšetřovací komise a přestaneme spoléhat pouze na správní orgány. Pokud Sněmovna naši žádost zamítne, dáme dohromady skupinu expertů z řad vědců, rybářů, doplněnou o dobrovolníky, kteří se zajímají o osud Bečvy,“ sdělil poslanec ODS Stanislav Blaha.

„Není možné, aby se řešily úniky informací místo úniků jedů,“ uvedl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka a dodal, že nerozumí tomu, proč ani po čtyřech měsících není žádný posun ve vyšetřování. „Ptáme se, jak to je vůbec možné? Veřejnost i my začínáme mít pochybnosti o průběhu a způsobu vyšetřování této havárie a proto jsme se rozhodli k tomuto specifickému kroku a budeme iniciovat zřízení vyšetřovací komise. Není možné, aby podobné havárie zůstaly bez vyšetření a společnost se jimi promlčela,“ uzavřel Marian Jurečka

Obdobný názor má i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Ekologickou katastrofu na řece Bečvě napravit nelze. Musíme se však postarat, aby se vyšetřila a hlavně se už nikdy v budoucnu neopakovala. Vyšetřovací komisi i proto nesmí tvořit výhradně poslanci, ale také lidé, kteří mají k Bečvě vztah osobní i odborný. Budu ráda, když se její součástí stane například paní senátorka Jitka Seitlová, místní rybáři a ekologové,“ uzavřela předsedkyně TOP 09.

Vladan Vaněk, tiskový mluvčí TOP 09

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Markéta Pekarová Adamová
Témata:
Životní prostředí
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram EPP

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme