Třetina: Obce nebudou schopny platit zaměstnance, závazky ani investovat. Pomůže schválení senátního zákona

15. 5. 2020

Obce nebudou schopné splácet závazky. Podpořte senátní verzi zákona o kompenzačním bonusu, vzkazují starostové poslancům.

Starostové měst na Znojemsku Tomáš Třetina (TOP 09) a Pavel Málek (STAN) vyzývají poslance k tomu, aby podpořili senátní vratku zákona o kompenzačním bonusu. Vláda si v tichosti tento zákon prosadila sama ve zrychleném režimu. Obce a kraje se podle něj musí podílet na vyplácení bonusu pro živnostníky a malé firmy. I proto Senát poslal do Sněmovny návrh, aby obce a kraje této povinnosti poslanci zbavili.

„Podporou tohoto návrhu zajistíte nejen daňové příjmy své obci či městu, ale hlavně tak zajistíte následné inkaso daní do státního rozpočtu, podpoříte zaměstnanost v regionech, a práci nejen pro OSVČ, ale i další firmy a zaměstnavatele,“ stojí ve výzvě starostů Třetiny a Málka.

Starostové Moravského Krumlova a Jevišovic uvádějí v otevřeném dopisu konkrétní příklad, jak se projevil dopad jejich rozpočtů: „Obdržené inkaso daní za duben 2020 je o 35–40 % nižší než v roce 2019. Jedná se tak o obrovský propad, který naše rozpočty nemohou unést. Jestliže toto snížení, zapříčiněné započtením daňových bonusů pro OSVČ do sdílených daní, bude zachováno, obce nejen nebudou schopny investovat, tj. zaměstnávat lidi a dávat zakázky firmám. Co je ale zásadní, stovky obcí nejsou schopny splácet své závazky vůči bankám.“

Vladan Vaněk, tiskový mluvčí TOP 09

Štítky