TOP 09 požaduje okamžité zastavení proplácení dotací holdingu Agrofert

4. 6. 2019

Hned v úterý budou poslanci hlasovat o zařazení mimořádného bodu na program jednání Poslanecké sněmovny. Ten se týká střetu zájmu premiéra Andreje Babiše.

„Čeští daňoví poplatníci už zaplatili firmám z holdingu Agrofert 200 milionů korun, protože stát těmto firmám peníze stále posílá, ale nežádá o jejich proplacení v Bruselu. Další stamiliony již byly Evropskou unií České republice proplaceny. Konečná částka bude obrovská. Česká republika utrpí škodu a budeme tvrdě dohlížet na to, aby ji po Agrofertu tvrdě vymáhala. Je to ostuda, České republice hrozí velká škoda v řádu stamilionů korun a je logické, že chceme na půdě Sněmovny vést debatu a najít řešení, jak minimalizovat škodu, kterou premiér této zemi bohužel způsobuje,“ řekl Jiří Pospíšil, předseda TOP 09.

„Pan premiér nám v pátek řekl, že se žádné dotace vracet nebudou, aniž by předběžnou zprávu Evropské komise četl. Musím říct, že si nepamatuji, že by se kdy nějaké zemi podařilo zvrátit doporučení auditorů na 100% korekci. Proces vedoucí ke konečnému rozhodnutí bude trvat ještě několik měsíců, ale o jeho výsledku nelze pochybovat,“ dodal Miroslav Kalousek, předseda poslaneckého klubu TOP 09.

Poslanci TOP 09 minulý týden na mimořádné schůzi k dofinancování sociálních služeb prosadili usnesení, aby na dnešní schůzi Poslanecké sněmovny ministryně Maláčová informovala sněmovnu o datu, kdy odešle potřebné finanční prostředky na dokrytí financování sociálních služeb v roce 2019.

„Dnes jsme v situaci, kdy je schodek státního rozpočtu za prvních pět měsíců téměř 51 miliard korun, tedy o 11 miliard více než bylo loni sněmovnou schváleno. České republice hrozí neproplacení dotací za projekty holdingu Agrofert a na dofinancování sociálních služeb chybí dvě miliardy. Minulý týden na mimořádné schůzi sněmovny kvůli chybějícím finančním prostředkům v sociálních službách jsme prosadili usnesení, že ministryně Maláčová musí již dnes oznámit, kdy peníze kraje skutečně dostanou, aby je mohly dále směřovat poskytovatelům sociálních služeb. Proto budeme na dnešek navrhovat zařazení mimořádného bodu, aby nám ministryně Maláčová řekla, kdy tedy kraje mohou chybějící peníze očekávat,“ uvedla první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

 

Lenka Brandtová, tisková mluvčí TOP 09

Štítky