TOP 09: Obce lidem dávají nové možnosti

12. 10. 2011

Změna v rozpočtovém určení daní (RUD) se bude týkat téměř osmdesáti procent obyvatel České republiky. „Každý by proto měl mít přístup k pravdivým informacím, aby se sám rozhodl, zda novelu podpoří či ne,“ říká ministr financí Miroslav Kalousek, který návrh novely připravil. TOP 09 dnes proto spouští nový portál OBCELIDEM.CZ, který nejen shrnuje informace o RUD, ale lidem dovolí přímo navrhnout využití prostředků, které obce získají.

Jste z Dlouhé Vsi na Klatovsku? Získáte o 1 675 000 více!

Portál OBCELIDEM.CZ podporuje aktivní přístup veřejnosti. TOP 09 otevírá virtuální prostor, jeho náplň však budou vytvářet ti občané, kteří se o problematiku zajímají. „Dáváme jisté možnosti, jak s nimi ale lidé naloží, je zcela na nich. Pokud má veřejnost o něco zájem, měla by mít i platformu, kde se k tomu vyjádří. Portál tak není jen určen na podpor změny RUD, ale může starostům pomoci získat reálnou představu, co si lidé v obci přejí. Mnohdy totiž právě tuto informaci vůbec nemají“ vysvětluje předseda Poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík.

Základem portálu OBCELIDEM.CZ je vyhledavač, který uvádí u každé z obcí České republiky příjmy z rozpočtového určení daní před novelou a po ní. Každý, komu záleží na dění ve svém bezprostředním okolí, tak může zjistit nejen, o kolik se příjmy obecního rozpočtu navýší, ale může se i rozhodnout, do čeho by prostředky investoval. Portál OBCELIDEM.CZ totiž nabízí i specifickou anketu.

Vycházíme ze zkušenosti starostů, kteří nám sami sdělovali tipy na nejakutnější problémy ve svých obcích. Lidé zde mezi možnostmi naleznou například opravu chodníků, silnic, stavbu dětského hřiště, školy a podobně. Výsledky průzkumu budou k dispozici starostům všech obcí,“ popisuje předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík.

Abychom se nemuseli ptát občanů na jejich priority touto formou, budeme v brzké době navrhovat posílení vlivu veřejnosti na obecní rozpočty. Pokud obce schvalují rozpočty, mohou se k nim dnes sice občané vyjadřovat, ale jejich připomínky nejsou podle zákona povinně projednávány. Mohou být prostě ponechány ladem. Budeme proto navrhovat, aby se obce podněty svých obyvatel musely více zabývat a více s nimi pracovat,“ vysvětluje poslanec Stanislav Polčák.

Alžběta Plívová
tisková mluvčí TOP 09
Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme