SPOLU: Vláda musí urychleně řešit osud tlumočníků v Afghánistánu

14. 8. 2021

Koalice SPOLU vyzvala před jednáním Bezpečnostní rady státu k naplnění vládního usnesení a pomoci zaměstnancům české ambasády a spolupracovníkům v civilním sektoru.

„Evakuace českých diplomatů z Afghánistánu je naprosté minimum, ke kterému musela česká vláda přistoupit. Bohužel zůstává nevyjasněná situace kolem tlumočníků, kteří v afghánském konfliktu pomáhali české armádě. Je potřeba jim rychle pomoci. Vzhledem ke stále se zhoršující situaci v Afghánistánu by ale vláda měla urychleně řešit také pomoc zaměstnancům české ambasády a spolupracovníkům v civilním sektoru. Je to naše morální povinnost vůči těm, kteří nám pomáhali, v tomto nesmí vláda selhat,“ říká předseda ODS Petr Fiala.

„Tato vláda ví roky o závazku, který byl za Českou republiku spojencům v Afghánistánu dán. Stejně jako ví měsíce o zhoršující se situaci. Co pro lidi, kterým byla slíbena pomoc, udělala? Nic! Až pod tlakem a pozdě to dohání a zatím tragicky! Těm lidem jde o život. Není možné čekat do poslední chvíle a zbytečně tak riskovat životy vlastních lidí, spojenců a možná i těch, kteří je mají v této situaci nyní zachránit,“ doplňuje předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

„Afghánští tlumočníci obětavě pomáhali české armádě. Teď je řada na nás, abychom pomohli všem, kterým hrozí smrt. Je to naše morální povinnost a akt solidarity nenechat tlumočníky napospas Tálibánu. Lidsky se mi hnusí, že vláda se jen z obav o hlasy před volbami otáčí k Afgháncům v nouzi zády, ačkoliv pomoc z jejich strany přijímala plnými hrstmi. Tady jde o lidské životy, kalkulovat s nimi kvůli volbám je zrůdnost,“ uzavírá předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Miroslav Hlaváč, zástupce tiskového mluvčího

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme