Společně za částečné úvazky pro matky s malými dětmi

19. 4. 2018

Pomoci rodičům malých dětí i zaměstnavatelům má návrh TOP 09, ke kterému se připojili také poslanci STAN a KDU-ČSL. Novela zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění chce změnit odvody zaměstnavatelů tak, že jim umožní vytvářet daleko více částečných pracovních úvazků. Právě tato forma zaměstnání vyhovuje matkám, které řeší, jak skloubit práci a péči o malé děti.

„Částečné úvazky by rády využívaly tisíce lidí, hlavně matky s malými dětmi, které chtějí zůstat v kontaktu se svojí profesí nebo pracovat i během péče o děti. Věřím, že náš návrh bude zaměstnavatele motivovat a začnou tyto úvazky více nabízet,“ říká místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Markéta Pekarová Adamová, která nedávno navrhla spravedlivější vyplácení mateřské pro matky s průměrnými a vyššími příjmy. Sněmovna její návrh v prvním čtení minulý týden podpořila.

Pokud dnes pracuje zaměstnanec na zkrácený úvazek a vydělává méně, než je minimální mzda, firma za něj odvede z jeho výdělku na zdravotním pojištění stejnou sumu, jako kdyby u ní pracoval za minimální mzdu. Zaměstnanci tak nespravedlivě platí vysoké odvody a firma se musí vypořádat se zbytečnou byrokracií. To je důvod, proč majitelé firem nejsou příliš ochotni zaměstnávat na částečný úvazek. Dnešní zákony tak poškozují zaměstnance i zaměstnavatele. TOP 09 prosazuje, aby odvody odpovídaly skutečnému výdělku.

Minulá ani současná vláda v demisi nenavrhla změnu, která by v tomto pomohla matkám s dětmi. „Přitom rodina je základní jednotka, na které může stát stavět, a proto by ji měl také podporovat v situacích, kdy pomoc potřebuje. Náš návrh je jednou z možností, jak k tomu přispět. Věřím, že si to uvědomí i poslanci z dalších stran,“ říká poslankyně Věra Kovářová (STAN), která společně s Markétou Pekarovou Adamovou novelu předkládá.

 „Je nutné současný stav výrazně změnit ve prospěch možnosti vybrat si i kratší pracovní dobu. Nejen proto, že je to světový trend, ale také kvůli tomu, že to pomáhá rodinám a lidem, kteří se chtějí postarat o své blízké,“ uvedl spolupředkladatel zákona poslanec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL).

„Jsem ráda, že novelu o zkrácených úvazcích předkládáme společně s kolegy z hnutí STAN a KDU-ČSL. Věřím, že se nám podaří přesvědčit další poslance, že naše novela pomůže především maminkám s malými dětmi a návrh zákona sněmovnou bez problémů projde,“ uvedla 1. místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Podle Eurostatu byla v roce 2016 Česká republika v zaměstnávání na částečný úvazek na
25. místě mezi zeměmi EU. Stejně nebo hůře skončilo pouze Chorvatsko, Bulharsko a Maďarsko. Podíl pracovníku ve věkové skupině 20 – 64 let zaměstnaných na částečný úvazek byl v roce 2016 v České republice pouze 5,6 %. 

Jakub Hnát, tiskový mluvčí TOP 09

Praha 19. dubna 2018

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Markéta Pekarová Adamová
Témata:
Sociální politika
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí TOP 09

lenka.brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 932

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

nEUhneme
Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme