× Pojďte do toho s námi.

Skalický: Omezení legálních držitelů zbraní k větší bezpečnosti nepovede

20. 4. 2016

Sněmovna dnes projednává směrnici Evropské komise, která reagovala na teroristické útoky v Paříži regulací obchodu se zbraněmi. Podle poslance TOP 09 Jiřího Skalického ale navrhované změny omezí svobodu občanů a postihují jen legální obchod, zatímco rizikovému nelegálnímu obchodu se směrnice vůbec nevěnuje.

Je dobře, že Komise reagovala na tragédii, obsah reakce je ale tristní. Chce zasahovat do práv a svobod držitelů legálních zbraní, což ke zvýšení naší bezpečnosti rozhodně nepovede,“ říká poslanec Jiří Skalický. „Evropa může jen stěží předpokládat, že se možní teroristé budou chtít novými pravidly Komise řídit. Terorista si nechodí pro povolení vlastnit zbraň,“ dodal.

TOP 09 je proto přesvědčena, že by poslanci měli směrnici odmítnout. "Už loni jsme deklarovali, že s touto změnou nesouhlasíme. Je třeba jednat rychle, ale s terorismem se nedá bojovat zákazem dosud legální věci. Musíme se soustředit na potírání nelegálního obchodu se zbraněmi a na kroky, které účinně zabrání držení nelegálních zbraní,“ říká první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

Podstatou novely je hned několik opatření: zákaz veškerých poloautomatických zbraní, jejich napodobenin i znehodnocených verzí nebo povinnost veřejných muzeí znehodnotit veškeré automatické a poloautomatické zbraně, mnohdy s nevyčíslitelnou historickou hodnotou. Další opatření se pak týkají kooperace členských států, sdílení informací či vydávání zbrojních průkazů. Pokud by se směrnicí musely začít členské státy EU řídit, znamenalo by to velké finanční výdaje na vykoupení a likvidací zbraní, a také ekonomické ztráty českých firem, které tyto typy zbraní vyrábějí, opravují a obchodují s nimi,“ dodal Jiří Skalický.

Příklady z jiných evropských států, například Velké Británie, dokazují, že restrikce nevedou k omezení kriminality a násilí, ale naopak roste počet ilegálně držených zbraní, což je mnohem rizikovější. Hlavním nebezpečím je nestabilita v okolí Evropy. Na černý trh se dostává velké množství zbraní ztracených během ozbrojených konfliktů na Ukrajině či na Blízkém východě, které mohou být zneužity radikály a použity proti našim občanům. Legálně pořízené a zaevidované zbraně jsou z tohoto hlediska zcela marginálním rizikem,“ uvedl poslanec Jiří Skalický (TOP 09).

Martina Macková, tisková mluvčí TOP 09

Praha 20. dubna 2016

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Jiří Skalický, Marek Ženíšek
Témata:
Armáda a obrana
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme