Severa: Plnění předvolebních slibů pardubické ČSSD ohrožuje životy lidí

22. 2. 2010

TOP09 považuje za nepřijatelné, aby kvůli populismu sociální demokracie byly ohroženy životy lidí v Pardubickém kraji. Na tiskové konferenci to dnes uvedl poslanec Pavel Severa.

Ten řekl, že: „Je naprosto nepřijatelné, aby na základě snahy o protiprávní plnění předvolebních slibů sociální demokracie došlo k ohrožení životů lidí v Pardubickém kraji."

Sociálně demokratické vedení kraje dle vyjádření Pavla Severy destabilizuje systém zdravotnické záchranné služby. Pracovníci zdravotnické záchranné služby jsou drženi v nejistotě a rozpočet ZZS Pardubického kraje byl nelogicky a nezodpovědně zkrácen o 14 % a na pokrytí provozních výdajů celého systému tedy chybí více než 21 mil. Kč.

Další komplikací v již tak kritickém stavu zdejší zdravotnické péče je zastaralý vozový park. Stav vozidel je alarmující. Záchranka nutně potřebuje vyměnit osm poruchových vozidel, krajský úřad šetří a vyčlenil prostředky pouze na čtyři vozidla. Přitom více než 56% vozů má najeto přes 200 tis. km, čtyři vozidla jezdí v ostrém nasazení s nájezdem dokonce přes 300 tis. km. „Naprosto rozumím záchranářům, že tvrdě kritizují kraj, který realizoval škrty v rozpočtu ZZS Pardubického kraje kvůli tomu, aby mohl proplácet regulační poplatky ve zdravotnictví," dodal Pavel Severa.

Současný ředitel ZZS Pardubického kraje Marek Obrtel před několika týdny v důsledku této neřešitelné situace rezignoval a vyjádřil obavu, že v zájmu úspor bude nový ředitel tlačen ke snižování mezd a redukování posádek.

Krajská radní pro zdravotnictví se vyjádřila 3. 2. 2010 takto: „Poplatky jsou sociální program, chceme ulevit pacientům, kteří jsou sociálně slabší a poplatky jsou pro ně diskriminační."

Pavel Severa k tomu uvedl: „Lidé v oblastech, kam sanitka nepřijede včas, jsou neskonale více diskriminováni a je to vůči nim neuvěřitelně nefér. Jsem přesvědčen, že na prvním místě musí být zajištění systému pro záchranu životů ve vážných situacích. Těmto lidem jde o život a nikoliv o několik desetikorun. Plnění populistických slibů je s touto povinností nesrovnatelné. Pokud chce sociální demokracie plnit svoje sliby v rozporu se zákony a realitou, ať tak činí z vlastní pokladny, nikoliv z peněz na zabezpečení záchranné služby."

V Pardubickém kraji bylo v loňském roce vynaloženo na proplácení zdravotnických poplatků 34 mil. Kč, pro letošní rok je v rozpočtu plánováno na půl roku 17 mil. Kč.

„Naprosto odmítám tento hazard s lidskými životy a vyzývám sociální demokracii, aby začala zodpovědně přistupovat k zajištění podmínek zdravotnické záchranné služby. Považuji za nezbytné, aby byl v dostatečné míře naplněn potřebný finanční rozpočet na činnost služby, a za jednoznačnou prioritu považuji obnovu vozového parku záchranné služby tak, aby nebyla do služby nasazována vozidla poruchová a nespolehlivá," zdůraznil Pavel Severa.

Pavel Severa dále představil nové možné řešení vykrytí Pardubického kraje i leteckou záchrannou službou, která na velké části kraje není k dispozici v časovém limitu 15 min dle vyhlášky MZdr. ČR.
„Současné středisko LZS v Olomouci by bylo posunuto do Přerova, tím by byl pokryt dosud nevyhovujícím způsobem zajištěný Zlínský kraj. Nové středisko LZS by bylo velmi hospodárné a efektivní zřídit v Moravské Třebové a došlo by k velmi výraznému zlepšení dostupnosti pacienta v časovém limitu 15 min na drtivé části Pardubického kraje," vysvětlil poslanec Pavel Severa.

V současné době v Pardubickém kraji středisko LZS chybí. Tato služba je zajišťována v různých částech kraje ze tří středisek - na severozápadě z Hradce Králové, na jihu z Jihlavy a na jihovýchodě z Olomouce. I přes veškerou snahu není v současné době na více než 50% území kraje technicky možné zajistit dostupnost odborné pomoci do 15 minut.

Pavel Severa ještě podotkl: „Pokud bude zřízeno nové středisko v Moravské Třebové, dojde k pokrytí leteckou záchrannou službou i v oblastech, kde tak doposud nebylo. Konkrétně mohu zmínit např. města Červená Voda a Dolní Morava, která se sice těší čilému cestovnímu ruchu, ale paradoxně nejsou v žádném případě v dosahu stávající LZS do 15 minut. Navíc by toto nové středisko v Moravské Třebové bylo možné zabezpečit za nižších finančních nároků, asi do 30 mil. Kč. Proto vyzývám sociální demokracii ve vedení kraje, aby toto řešení projednala se zástupci kraje Olomouckého a Zlínského a začala činit kroky k efektivnímu pokrytí našeho kraje leteckou záchrannou službou."

Pavel Severa, poslanec TOP 09
Tel.: 737 079 777
E-mail: severaposlanec@seznam.cz
V Pardubicích dne 22. února 2010

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Pavel Severa
Témata:
Zdravotnictví
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme