Senátor Jaromír Štětina a poslanec Marek Ženíšek letí na Ukrajinu jako pozorovatelé

15. 5. 2014

Hned dva politici TOP 09 a Starostů letí jako pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) příští týden sledovat regulérnost prezidentských voleb na Ukrajině.

Jako zástupce českého parlamentu se voleb zúčastní senátor a dlouholetý bojovník za lidská práva Jaromír Štětina a poslanec Marek Ženíšek, člen výboru pro evropské záležitosti sněmovny a místopředseda TOP 09. "Přítomnost monitorovací mise Parlamentního shromáždění OBSE a jiných organizaci během prezidentských voleb na Ukrajině je nutná a žádoucí. Kromě stanoviska ohledně regulérnosti voleb, může právě samotná přítomnost zahraničních pozorovatelů přispět k tomu, aby se volby uskutečnily v co největší míře klidu," uvedl Marek Ženíšek.

 Je velmi důležité, aby právě v souvislosti s ruskou anexí Krymu a jasnou snahou uzurpovat si další části Ukrajiny proběhly volby naprosto regulérně,“ říká bývalý válečný reportér, spisovatel a také kandidát TOP 09 a Starostů pro volby do Evropského parlamentu Jaromír Štětina. Pro senátora to není první mise, naposled dohlížel na volby v Srbsku.

Celá delegace pozorovatelů z Česka odlétá na Ukrajinu příští týden ve čtvrtek vládním letadlem. Politici se tak ale nebudou mít možnost zúčastnit voleb do Evropského parlamentu. Poslanec Marek Ženíšek chce v této souvislosti iniciovat změnu volebního zákona.

V současnosti totiž Češi, kteří v době eurovoleb krátkodobě pobývají v zahraničí, nemohou zvolit své zástupce do Evropského parlamentu. Museli by přicestovat do České republiky a volit v místě svého trvalého bydliště. Přitom pro volby do sněmovny nebo senátu to je možné na českých ambasádách v zahraničí. Mnoho Čechů v dnešní době stabilně pracuje v jiných evropských zemích. Pokud kvůli tomu nemají možnost ovlivnit výběr zástupců země právě v Evropské unii, měli bychom to změnit,“ míní poslanec Ženíšek. Kromě českých občanů totiž dnes stále ještě nemohou v zahraničí do europarlamentu volit už jen Slováci, Malťané a Irové.

Martina Týblová, tisková mluvčí TOP 09

15. 5. 2014

ŠTÍTKY

Volby:
2014 evropský parlament - 5. Jaromír Štětina
Osobnosti:
Marek Ženíšek
Témata:
Zahraničí
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Jiří Pospíšil:Politika bez silných politických stran vede k oligarchům a totalitě.
Děkujeme