Pospíšil: Vláda musí říct, co udělala proto, aby eliminovala bezpečnostní rizika spojená s firmou Huawei

22. 7. 2019

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil v reakci na nová podezření kolem čínské firmy Huawei vyzývá českou vládu, aby jasně řekla, co udělala proto, aby eliminovala rizika spojená s firmou Huawei. Reaguje tak na informace, které v pondělí zveřejnil server iRozhlas.cz. Podle těch společnost Huawei v Česku sbírá citlivá data na své zákazníky, zejména na úředníky a podnikatele, a vzápětí je předává čínské ambasádě.

„Informace, podle kterých čínská firma Huawei sbírá v České republice citlivá data na své zákazníky a předává je čínské ambasádě, nelze brát na lehkou váhu. Jedná se o další závažné podezření po loňském varování NÚKIB, které tak vehementně zesměšňoval Miloš Zeman. Andrej Babiš by měl nyní vyndat hlavu z písku a postavit se k věci čelem. Česká vláda musí jasně říct, co za půl roku udělala pro to, aby eliminovala možná bezpečnostní rizika a ochránila soukromí občanů a zájmy České republiky,“ říká předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil.

Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) poprvé varoval před firmami Huawei a ZTE loni v prosinci, když některé jejich technologie vyhodnotil jako bezpečnostní hrozbu. Jiří Pospíšil tehdy upozornil, že se jedná o celoevropský problém a z pozice europoslance v lednu interpeloval Evropskou komisi.

Podle NÚKIB společnosti představují hrozbu v oblasti kybernetické bezpečnosti. Hlavním problémem je zejména právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, která po soukromých firmách vyžaduje součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž se lze oprávněně domnívat, že firmy skrze své zaměstnance, zařízení a další technologie mohou sbírat v cizích zemích citlivá data, která pak posílají zpět do Číny.

Lenka Brandtová, tisková mluvčí TOP 09

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Jiří Pospíšil
Témata:
Bezpečnost, kriminalita a korupce, Zahraničí
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Jiří Pospíšil:Politika bez silných politických stran vede k oligarchům a totalitě.
Děkujeme