Pospíšil, Chabr: Rozšíření kosmické agentury v Praze schválil EP

19. 4. 2019

Evropský parlament v tomto týdnu schválil rozšíření Agentury pro evropský globální navigační družicový systém (GSA). Praha, ve které agentura sídlí, tak má jedinečnou šanci upevnit svou pozici hlavního města vesmíru v Evropě. Agentura se má totiž rozrůst o stovky zaměstnanců a také o program pozorování země Copernicus.

Rozšíření agentury GSA v Praze je dobrou zprávou pro celou Českou republiku. Hlavnímu městu její posílení přinese prestiž a rozvoj podnikání a kongresové turistiky. V EU se ještě bude vyjednávat o výši finanční podpory agentury. Udělám maximum proto, aby tato částka byla co nejvyšší,“ říká europoslanec a zastupitel Prahy Jiří Pospíšil (TOP 09/EPP).

Jiří Pospíšil a pražský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09) by měli navštívit pražské sídlo agentury v úterý 30. dubna. Cílem schůzky s výkonným ředitelem GSA, kterým je Carlo des Dorides, je navázání užší spolupráce mezi oběma stranami.

„Město si je vědomo přínosu agentury a je připraveno jí poskytnout maximální podporu. Aktivně jednáme s Úřadem vlády ČR o potřebné součinnosti mezi hlavním městem a všemi dotčenými orgány státní správy. Zároveň připravujeme aktivní komunikační kampaň pro přilákání dalších investorů. Pevně věřím, že budou GSA následovat,“ dodává Jan Chabr.

GSA je pověřena řízením navigačního systému Galileo, který Česko bude využívat například při výběru mýtného. Galileo dokáže určit polohu až na 20 centimetrů. Díky tomu je přesnější a spolehlivější než americký systém GPS.

Nově GSA zastřeší i program pozorování země Copernicus, který monitoruje životní prostředí a bezpečnost. Ze získaných a dostupných dat mohou tvůrci politik a zástupci veřejné správy přijímat důležitá opatření v dané oblasti nebo rychle reagovat na přírodní katastrofy a humanitární krize.

V Praze GSA funguje od roku 2012. Dnes na území hlavního města zaměstnává 200 lidí. Za dobu své existence agentura společně s navigačním systémem Galileo přinesla do českého rozpočtu přes tři miliardy korun. Výrazně pomáhá i českým firmám, které zapojuje do vývoje satelitní a navigační technologie. I díky tomu mohou tyto podniky žádat o podporu z evropských fondů na výzkum a vývoj.

Miroslav Hlaváč, zástupce tiskové mluvčí TOP 09

ŠTÍTKY

Volby:
2019 evropský parlament - 1. Jiří Pospíšil
Osobnosti:
Jan Chabr
Témata:
EU, Vzdělání, věda, výzkum
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Miroslav Hlaváč

zástupce tiskové mluvčí

Miroslav.Hlavac@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 737 209 766

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme