× Pohněme s tím. Společně!

Poslanci zamítli návrhy zvyšující tresty pro tyrany zvířat a provozovatele množíren

18. 12. 2019

Poslanci dnes ve třetím čtení zamítli nejdůležitější pozměňovací návrhy, díky kterým by pachatelé trestného činu týrání zvířat mohli být nově přísněji postihováni. Novelu trestního zákoníku, která zvyšuje sankce za týrání zvířat, předložili poslanci TOP 09.

„Je pro mne naprosto nepochopitelné, že poslanci odmítli naše návrhy, které by výrazně zlepšily ochranu práv zvířat v České republice. V civilizované zemi by mělo být samozřejmostí, že týrání zvířat je nejen nepřijatelné, ale že se s ním dá i efektivně bojovat,“ říká poslanec TOP 09 Dominik Feri.

Nejdůležitější neschválené body novely

  • Navyšují se tresty za týrání zvířat tak, aby bylo možné pachatelům těchto trestných činů v nejhorších případech ukládat nepodmíněné tresty.
  • Zavádí se nový trestný čin provozování tzv. množíren, aby bylo možné efektivně odhalovat a nepodmíněně trestat provozovatele množíren vysokými tresty.

„Velmi mne mrzí, že většina poslanců nepodpořila konkrétně zavedení trestů pro provozovatele množíren, kteří mohli být konečně tvrdě postihováni a stát mohl dát najevo, že tento nelegální obchod nebude tolerovat. Poslanci svým rozhodnutím navíc ignorují vůli zhruba 31 tisíc občanů, kteří občanskou petici za zpřísnění trestů podepsali,říká Petra Vojtíšková, předsedkyně expertní komise TOP 09 na ochranu zvířat.

„Alespoň nějaké pozitivum vidím v tom, že se podařilo prosadit zavedení nového druhu trestu. Tím je zákaz chovu a držení zvířat lidem, kteří se dopustili týrání zvířat. Výsledek hlasování však není uspokojivý, proto naše návrhy předložíme znovu a budeme se snažit pro ně získat větší podporu,“ dodává poslanec Feri.

Boj za práva zvířat bohužel nekončí. Poslanci dnes vykostili naši novelu trestního zákoníku proti týrání zvířat a z našeho návrhu přijali jen trest zákazu chovu zvířat pro tyrany. Tvrdší tresty za týrání a zákaz nelegálních množíren naopak nepodpořili. Mrzí mě obzvlášť negativní postoj poslanců ODS a KDU-ČSL. Pro náš návrh nehlasovala také značná část poslanců ANO a KSČM a pirátský poslanec Ferjenčík. Všem, kterým na ochraně zvířat záleží, slibuji, že náš boj nevzdáváme. Návrh, za kterým jsou dva roky usilovné práce, nyní míří do Senátu, a my uděláme všechno pro to, aby prošel ve své nevykostěné podobě, uvedl iniciátor novely a europoslanec TOP 09 Jiří Pospíšil.

Miroslav Hlaváč, zástupce tiskové mluvčí 

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Dominik Feri
Témata:
Ochrana zvířat
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme