Polčák: Evropská komise nabízí řešení, Jurečkův plán je mimo realitu

4. 9. 2014

Zakázat dovoz příliš levných potravin z jiných členských států do České republiky jako řešení důsledku sankcí EU vůči Rusku je naprosto nereálné. Tento nápad českého ministra zemědělství Mariana Jurečky je z pohledu evropského práva mimo realitu, říká europoslanec Stanislav Polčák (TOP 09 a Starostové).

Vyplynulo to z dnešního jednání výboru pro zemědělství a rozvoj venkova EP. Zítra se v Bruselu uskuteční jednání ministrů zemědělství členských zemí. Dnešní diskuse se zástupcem Evropské komise o ruském zákazu dovozu potravin z EU se zúčastnil europoslanec Stanislav Polčák, jediný český zástupce v tomto výboru. "Pan ministr, zaslepen touhou po snadných politických bodech, si nejspíš vůbec nepoložil otázku, zda je takový postup v souladu s evropským právem. Odpověď je jasná: evropské právo takový postup neumožňuje," říká europoslanec Stanislav Polčák.

Podle něj může členský stát zakázat dovoz potravin z důvodu ochrany veřejného zdraví, ale ne proto, že se mu dovozy z jiných členských států zdají dumpingové a příliš levné. „Pokud by měl pan ministr Jurečka důkazy o tom, že výrobky dovážené z jiného členského státu EU jsou neoprávněně dotovány, musel by v souladu s pravidly EU o státní pomoci podat stížnost na Evropskou komisi a ponechat šetření a rozhodnutí na ní," upozorňuje právník Polčák.

Výbor se dnes shodl na tom, že je nutné podniknout další kroky na podporu zemědělců postižených ruskými sankcemi. Nejvážnější je situace v sektoru výroby mléka. Jako řešení se nabízí finanční podpora výrobcům sýrů a mléka, která by pokryla náklady na skladování, případně zavedení vývozních náhrad pro mléko a mléčné výrobky nedodané na ruský trh.

Některá z navrhovaných opatření:

  • rozšíření programů typu ovoce a mléko do škol
  • rozšíření plateb zemědělcům postiženým sankcemi
  • využití nástroje stabilizace příjmů v programech rozvoje venkova
  • na národní úrovni daňové úlevy pro zemědělce

Členské země ale musí dodržovat platné předpisy a princip jednotného trhu EU. "Obávám se, že se pan ministr chtěl zalíbit domácím zemědělcům. Vyzývám ho proto, aby na zítřejším jednání ministrů plán nezmiňoval, pokud nechce sobě i České republice uříznout ostudu a sobě zachránit vyjednávací pozici,“ dodal Polčák.

Martina Týblová, tisková mluvčí TOP 09

4. 9. 2014

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Stanislav Polčák
Témata:
EU, Zemědělství
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Jiří Pospíšil:Politika bez silných politických stran vede k oligarchům a totalitě.
Děkujeme