Odmítáme vládní distanc od střetu zájmů premiéra i situace na Karvinsku

7. 7. 2020
  • Přes 18 tisíc občanů se v online výzvě distancovalo od vládního odmítnutí rezoluce Evropského parlamentu
  • Budeme proto požadovat zařazení mimořádného bodu na dnešní schůzi Sněmovny
  • Situaci na Karvinsku považujeme za selhání vlády

TOP 09 bude na dnešní schůzi Sněmovny požadovat zařazení mimořádného bodu, v rámci kterého by poslanci projednali vládní odmítnutí rezoluce Evropského parlamentu vymezující se proti střetu zájmů premiéra Babiše. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a 1. místopředseda strany Tomáš Czernin minulý čtvrtek ohlásili výzvu „Ne mým jménem“, kterou se mohli občané od postoje vlády veřejně distancovat.

„Do této chvíle ji virtuálně podepsalo přes 18 tisíc lidí. Postoj vlády není jenom výsměchem evropským institucím, ale především výsměchem všem občanům. Pokud pro premiéra není dostatečnou autoritou vrcholný orgán Evropské unie, pak by jí měla být právě veřejnost. Vláda je zodpovědná Poslanecké sněmovně a Poslanecká sněmovna něco tak závažného, jako je rezoluce přijatá drtivou většinou poslanců Evropského parlamentu, nesmí ignorovat. Cílem dnešního projednání ve Sněmovně není nic jiného, než příležitost českých poslanců se vůči usnesení vlády ohradit. Poslanci, kteří pro zařazení tohoto bodu nebudou hlasovat, se staví po boku vlády do role obhájců střetu zájmů premiéra Babiše,“ vysvětluje poslankyně a předsedkyně TOP 09 Pekarová Adamová.

Za nedůstojný považuje poslanecký klub TOP 09 také postoj koaličního partnera politické strany ANO, sociální demokracie. „Někteří ministři ČSSD tvrdili, že prokázání střetu zájmů premiéra je pro ně nepřekročitelná červená linie. Evidentně nejsou schopni dostát svým slovům, protože upřednostňují své posty ve vládě,“ říká Pekarová Adamová.

Situaci na Karvinsku podcenila vláda, nikoliv hygienici

Odpovědnost vláda musí převzít i za nekontrolované šíření COVID-19 na Karvinsku a skutečnost, že nás některé evropské státy přestávají považovat za bezpečnou zemi. Premiér Babiš 23. března ujišťoval miliony televizních diváků, že osobně odpovídá za všechna krizová opatření a bere na sebe plnou politickou odpovědnost. Čtvrt roku poté si předseda vlády dělá alibi, že všechna rozhodnutí dělali epidemiologové a hygienici a vláda jejich rozhodnutí pouze schvalovala. 1000 nakažených v celé republice vedlo k vyhlášení nouzového stavu a výslednému schodku rozpočtu ve výši 500 miliard. 1566 nakažených v Karviné dlouho nevedlo ani k tomu, aby se omezilo fárání. To mně fakt hlava nebere,“ říká poslanec TOP 09 a lékař Vlastimil Válek.

Ministerstvo zdravotnictví hlásalo, že je připraveno na eventuální další vlnu pandemie. Zřídilo několik proticovidových pracovních skupin a spustilo mediálně velebený projekt „Chytré karantény“. Pokud je výsledek jejího fungování a přípravy státu na druhou vlnu téměř 1600 nakažených v Karviné a jejich nekontrolovaný nárůst, pak buď koronavirus zeslábl a už se ho nemusíme bát, nebo nic z výše uvedeného nefunguje,“ dodává Válek.

„Možná teď premiér zase svolá tiskovou konferenci, na které opět podrobí ministra zdravotnictví veřejnému křížovému výslechu se slovy: Který krajský hygienik za to může? Všichni však víme, že hlavní odpovědnost za situaci na Karvinsku nese předseda vlády. Ostatně slíbil to před zraky celého národa už na sklonku března,“ uzavírá poslanec Válek.

Vladan Vaněk, tiskový mluvčí TOP 09

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme