Export táhne ekonomiku a Češi jsou experty na arbitráže

11. 3. 2013

Podpora exportu a ochrana mezinárodních investic – to byla témata, kterými se zabývala pondělní konference think-tanku TOPAZ. Ministr financí Miroslav Kalousek ve své úvodní řeči zdůraznil nutnost proexportní politiky. „Proexportní politika je pro vládu mimořádnou prioritou. Vláda a diplomacie mohou otevírat dveře, poskytnout nezbytné kontakty a reference, ale nemohou vše zařídit. Skutečným motorem exportu je tvořivost soukromého podnikatele, konkurenceschopná nabídka soukromého podnikatele, jeho invence, jeho odvaha a jeho schopnosti.“ Dále ve svém projevu vyzdvihl spolupráci s Českou exportní bankou a pojišťovnou EGAP.

Jejich zástupci, tedy generální ředitel ČEB Jiří Klumpar a náměstek generálního ředitele EGAPu Milan Šimáček, se spolu s vrchním ředitelem ekonomické sekce ministerstva zahraničí Ivanem Juklem, předsedou představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karlem Havlíčkem a zástupcem sekčního ředitele německého ministerstva financí Michaelem Wienekem, zapojili do diskuse, kterou v rámci dopoledního panelu moderoval poslanec Václav Kubata.

Karel Havlíček apeloval na živnostníky a menší podnikatele, aby efektivně využívali možnosti, jak s pomocí zástupců státu pronikat na zahraniční trhy. „Pro takové společnosti je ale zbytečné účastnit se týdenní nebo delší zahraniční mise s ministrem zahraničí nebo ministrem průmyslu, byť by se mohlo zdát, že je pro jejich byznys prospěšná. Naopak-efektivnější je přijet, rychle jednat a odjet“, zdůraznil Havlíček. Jiří Klumpar z České exportní banky akcentoval potřebu spolupracovat s akademickou sférou a vzdělávat budoucí podnikatele tak, aby jejich činnost byla co nejefektivnější.

Ve druhém panelu, který byl věnován ochraně investic, se sešli experti ze dvou nadnárodních právně-poradenských kanceláří, které v diskusi doplnil poradce ministra financí v oblasti arbitráží Radek Šnábl. Ten ve svém projevu nadnesl, že díky značnému počtu arbitrážních sporů, kterých se Česká republika účastní, je oproti většině ostatních zemí s jejich problematikou seznámeno nadstandardní procento české populace. Ve své řeči pak zdůraznil, že nejdůležitější pro potenciální investory je seznámit se důkladně s prostředím, do kterého se chystají proniknout. S Kate Knox z DLA Piper a Sirsharem Quershim z PricewaterhouseCoopers se pak shodli, že dojde-li k nějakému sporu, je lepší připlatit si za služby erudovaných velkých kanceláří, které zajišťují komplexní servis, než se spoléhat na lokální právníky. „Hlavní je uvědomit si rozdíly mezi druhy sporů a možnosti, jak se jich vyvarovat již při vyjednávání o podobě smluv. Obyčejná rozhodčí doložka může zachránit lidem mnoho nervů i peněz“,  shrnula Kate Knox. Sirshar Quersi na závěr popřál posluchačům, aby se nemuseli nikdy profesně setkat: „Znamenalo by to, že máte se svým byznysem velký problém, a to by si samozřejmě nikdo nepřál.“

Konference se uskutečnila na ministerstvu financí za přispění nadace Konrad Adenauer Stiftung a advokátní kanceláře DLA Piper.

Ondřej Kolář
ředitel think-tanku TOPAZ

V Praze 11. 3. 2013

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Miroslav Kalousek, Václav Kubata
Témata:
Hospodářství, Zahraničí
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme