× Pohněme s tím. Společně!

Začneme pečlivě kontrolovat život dávkařů

Rozhovor s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem

16. 7. 2010

* LN Do čeho jste se pustil nejdřív?

Musím začít připravovat reformu důchodů. Co nejdřív bych chtěl vládě představit první koncept, o kterém bychom mohli začít vážně diskutovat. Tlačí nás i nález Ústavního soudu, podle nějž musíme do září příštího roku upravit důchody pro lidi s vyššími příjmy. Teď zrovna studuji, co už se na ministerstvu připravilo. Začínám připravovat drobnější úpravy zákoníku práce: změnu smluv na dobu určitou, dohod o provedení práce, kont pracovní doby. Ty by měly začít platit už od ledna. Na to navážou výraznější změny celého zákoníku práce. Začínám připravovat i zjednodušení sociální sítě.

* LN Jak se zjednoduší?

Dnes máme mnoho nepřehledných sociálních dávek. Nakonec i sami klienti sociálních úřadů si stěžují, že obíhají se stejnými potvrzeními různé úřady a zbytečně vyplňují stejné žádosti. Přitom se to dá poměrně snadno sloučit. Pak považuji za urgentní i věci, k nimž nepotřebuji měnit zákony. Sociální a pracovní úřady by měly velmi důsledně kontrolovat práci načerno a prověřovat, jestli údaje, které lidé uvádějí v žádostech o podporu, jsou pravdivé.

* LN Začnete přímo v terénu víc prověřovat majetkové poměry příjemců sociálních dávek?

Začneme využívat možnost současných zákonů na maximum. Tam, kde je podmínkou získání sociální dávky příjem, budeme pečlivě zkoumat, jestli před státem nějaké příjmy netají. Tam, kde je majetkový test, budeme zkoumat, jestli údaje v žádosti odpovídají skutečným poměrům. Zesílíme kontrolu v terénu.

* LN Jak se změní penze pro lidi s vyššími příjmy?

Mám na to samozřejmě názor, ale v této chvíli se spíš seznamuji s tím, co se tu už připravilo. V pondělí bych chtěl na poradě vedení ty přípravy namířit jasným směrem.

* LN Ústavní soud řekl, že mezi výškou platu a důchodem by měla být silnější vazba než dnes. Premiér Petr Nečas už před volbami navrhl, že by se lépe vydělávajícím lidem měly penze zvednout. Ministr financí Miroslav Kalousek jim chce snížit odvody na důchody díky nižším stropům na sociální pojištění.

Můžeme uvažovat o různých variantách. Vy dobře víte, že na zvyšování důchodů v této chvíli není v rozpočtu prostor. Takže nemůžeme přijít s jednoduchým řešením a těm lidem prostě jen penze zvednout.

* LN Jak jinak tu diskriminaci vyřešíte?

Nemáme těch několik desítek miliard, které bychom na vyšší důchody pro tyto lidi potřebovali.

* LN Soudci kritizovali, že lidé s nízkými platy berou penzi na úrovni 70 procent svého původního platu, ti lépe vydělávající ale třeba jen 25 procent. Poměry se dají srovnat i tím, že těm prvním důchody mírně snížíte a druhým přidáte. Uvažujete o tom?

Budeme se snažit, aby to tak nebylo.

* LN Připravujete snížení stropů na sociální pojištění až na trojnásobek průměrného platu, jak naznačil Miroslav Kalousek?

To je jedna z realistických variant. Soud říká, že v důchodech je příliš mnoho solidarity a málo zásluh. Nižší stropy lidem s vyššími příjmy uleví od povinnosti platit a tím bude penzijní systém více zásluhový.

* LN Jenže to pomůže až budoucím důchodcům. Těm současným ne. Ústavní soud kritizoval slabou roli zásluh u nynějších penzistů.

To je věc právního výkladu. Dejte mi pár dní. Nechci se s vámi přít, ale Ústavní soud zrušil paragraf, podle nějž se přiznávají nové důchody.

Lenka Zlámalová

Lidové noviny, 16. 7. 2010, Rubrika: Domov, Strana: 3

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Jaromír Drábek
Témata:
Sociální politika
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme