× Pohněme s tím. Společně!

Válek: Vláda by měla zvýšení daní kompenzovat snížením jiných daní

14. 5. 2019

(editovaný přepis rozhovoru s poslancem TOP 09 Vlastimilem Válkem)

Daniel Takáč, moderátor

Pane Válku, vyšší zdanění tabáku, alkoholu, hazardu – ano, nebo ne?

Vlastimil Válek, poslanec /TOP 09/

Tak já jsem lékař, vyšší zdanění tabáku – ano, vyšší zdanění lihu – ano.

Daniel Takáč, moderátor

Tady ale nejste v souladu se stranickým stanoviskem, pokud se nemýlím?

Vlastimil Válek, poslanec /TOP 09/

Jsem, protože pokud to vláda a ministerstvo zdravotnictví myslí vážně, klesnou jiné daně, aby se nezvýšila obecně daňová zátěž obyvatel. A to je to, co my propagujeme. My rozhodně nechceme zvyšovat daňovou zátěž a vláda naopak slíbila, že se jiné daně sníží. To je ekonomický aspekt celého tohoto plánu. Ale plán, který představovala paní ministryně financí, má také zdravotnický aspekt. Nikotinismus je rozhodně závažný. Kouření cigaret má řadu vedlejších efektů a dopadů na pacienty závislé na nikotinu, a pokud vláda svoje opatření myslí vážně a opravdu má jednak snahu prospět těmto nemocným a samozřejmě snahu zabránit zvyšování počtu kuřáků a alkoholiků, tak by měla toto zvýšení daní kompenzovat snížením jiných daní – to zaprvé. Zadruhé by měla část finančních prostředků, které se vyberou, soustředit na prevenci a na léčbu těchto pacientů.

Daniel Takáč, moderátor

Ale to, pokud se nemýlím, v návrzích, alespoň tak jak jsme je zatím slyšeli, není. Ani snižování daní, ani přímé cílení peněz směrem do zdravotnictví nebo do preventivních programů. To znamená, že tento návrh ve Sněmovně nepodpoříte?

Vlastimil Válek, poslanec /TOP 09/

Já návrh určitě podpořím a myslím si, že celá TOP 09 podpoří posunutí návrhu do druhého čtení, ale podmínkou našich hlasů bude, abychom diskutovali celý balík daňových opatření, tedy nezvýšení daňové zátěže občanů České republiky. A samozřejmě abychom směřovali větší část finančních prostředků, především za státní pojištěnce – to je legislativa, kterou my připravujeme právě na léčení závislých na nikotinu a na alkoholu, na prevenci a na léčbu. Není korektní, aby ze solidárního zdravotního pojištění zaměstnanci hradili v celé šíři léčbu těchto drogových závislostí. Pokud je takto paní ministryně nazývá.

Daniel Takáč, moderátor

V případě, že se dohodnete. Jaký to bude mít faktický dopad? Skutečně budou lidé méně pít, méně kouřit a méně hrát hazard?

Vlastimil Válek, poslanec /TOP 09/

To si nemyslím, protože prohibice ve Spojených státech rozhodně nevedla k tomu, že by všichni začali abstinovat. Tvrdé drogy také nejsou dostupné, a přesto je lidé seženou a používají je. Na druhé straně je správné, aby konzumace cigaret byla zdaněna, protože je to něco, co poškozuje zdraví nejenom těch, co kouří, ale i ostatních, a stejně tak požívání vyšší koncentrace lihu, protože léčba těchto závislostí nese velké náklady. Minimálně z tohoto důvodu je zdanění korektní.

Daniel Takáč, moderátor

Nebude to tedy směřovat k tomu, že by se méně kouřilo nebo že by se méně požíval alkohol? To nenastane, podle Vás?

Vlastimil Válek, poslanec /TOP 09/

Já jsem lékař a vědec. Vycházím z tvrdých dat a v literatuře žádná, pokud vím, data, která by dokázala, že zvyšování daní vede ke snižování počtu kuřáků a alkoholiků, neexistují a nikdy žádná studie nic takového neprokázala. To jsou pocity a zbožná přání, ale vědecká data toto nedokazují.

Daniel Takáč, moderátor

Sazby o 10 %, respektive o 13 % vyšší, je to úměrné číslo nebo byste zvyšoval víc?

Vlastimil Válek, poslanec /TOP 09/

Já si myslím, že jsou to čísla, o kterých se dá debatovat. Ale znovu opakuji, musí přitom dojít ke snížení daňového zatížení například pro celiatiky, pacienty, kteří vyžadují dietu, pro děti ve školách a tak dále.

Daniel Takáč, moderátor

Potom jsou ty sazby v pořádku, nebo byste uvalil i vyšší spotřební daně na tyto produkty?

Vlastimil Válek, poslanec /TOP 09/

Dokážu si představit debatu i o vyšší spotřební dani, pokud bude kompenzačně snížená daňová zátěž obyvatel. Musí to jít ruku v ruce. Nesmí to být vysávání daní a zakrývání děr ve státním rozpočtu.

Daniel Takáč, moderátor

A to se obáváte, že tento návrh je?

Vlastimil Válek, poslanec /TOP 09/

Jsem o tom přesvědčený, protože právě tyto dvě části chybí. Já jsem čekal, že bude velmi intenzivně diskutovat ministr zdravotnictví a že nahlas řekne, že je potřeba financovat screeningový program pacientů s karcinomem plic a že je potřeba financovat pacienty, kteří jsou závislí na nikotinu a na alkoholu, protože jejich léčba je opravdu velmi drahá. Léčba stojí desítky miliard ročně, možná stovky miliard ročně a kde ty peníze má zdravotnictví sehnat?

Daniel Takáč, moderátor

Obvykle, když se příliš zvýší daně, posiluje se černý trh. Platilo by to i v tomto případě, nebo to nehrozí?

Vlastimil Válek, poslanec /TOP 09/

Já nejsem ekonom, ale domnívám se, že u cigaret to riziko není velké, protože daňové zatížení není o moc větší, než v okolních zemích. Dokonce je v řadě zemí vyšší než u nás a i cena cigaret je vyšší, navíc těžko si někdo doma vyrobí cigaretu. U alkoholu si myslím, že toto riziko hrozí a určité problémy s černým trhem mohou nastat, a to nejenom exportem z jiných zemí, ale i větší výrobou v domácnostech. To si dovedu představit.

Zdroj: ČT24, 13. 5. 2019

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Vlastimil Válek
Témata:
Rozpočtové určení daní, Zdravotnictví
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme