Válek: S Arenbergerem je to horší než dřív. Vše přišlo vniveč, začínáme odznova

„Člověk si vždy říká v případě ministerstva zdravotnictví, že už to horší být nemůže,“ prohlásil v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS poslanec a lékař Vlastimil Válek (TOP 09). Podle něj to ale s novým ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem (za ANO) horší je. Zástupci resortu totiž přestali chodit na zdravotní výbor a změnila se i jejich komunikace.

5. 5. 2021

„Člověk si vždy říká v případě ministerstva zdravotnictví, že už to horší být nemůže. Premiér ale překvapí a vždy to horší je. Jeho zástupci v podstatě přestali chodit na zdravotní výbor,“ stěžoval si v Novém dni Vlastimil Válek.

Před rokem podle něj na zdravotní výbor chodil ministr, všichni náměstci i hlavní hygienička. Měli informace k jednotlivým oblastem a komunikovali se zdravotním výborem. „Poslední dva, tři výbory tam vysílá ministerstvo zdravotnictví pouze zvědy. Pan ministr tam je krátce nebo vůbec a z náměstků tam není ani jeden, kromě náměstkyně Heleny Rögnerové,“ kroutil hlavou poslanec.

Podle něj resort zdravotnictví na výboru reprezentuje pouze šéf ÚZIS Ladislav Dušek. „Což je z odborného pohledu dobře, ale jinak je to tragédie,“ podotkl Válek.

Nelíbí se mu, že vše, co se mu podařilo domluvit s bývalým ministrem zdravotnictví Janem Blatným, přišlo vniveč, a výbor s resortem začíná jednat odznova. „Když premiér každé tři měsíce mění ministry, tak se komunikace těžko navazuje. Každý z ministrů si navíc přivede nový tým poradců a náměstků. To není změna jednoho člověka, ale třeba pěti až šesti lidí. Pak se těžko dělá nějaký plán. Vlastně na ministerstvu nemáme partnera, se kterým bychom mohli něco dlouhodobě naplánovat,“ vysvětlil lékař a poslanec s tím, že se snaží o celopolitický konsenzus, proto postavili anticovid tým.

Babiš: Arenberger komunikuje rád

Práci ministra zdravotnictví Arenbergera v Novém dni v úterý okomentoval i premiér Andrej Babiš (ANO). „Arenberger komunikuje rád, dělal to už před tím. Komunikace je důležitá. Snažím se členy vlády přesvědčit o tom, aby komunikovali, až vláda rozhodne. Aby své myšlenky nedávali do mediálního prostoru, protože pak vláda rozhodne nějak jinak a je z toho problém,“ vysvětlil předseda vlády.

Arenberger má podle Babiše před sebou obrovské výzvy. „S ministrem školství Robertem Plagou musí urychleně předložit projekt, kdy skončí rotační výuka a jakým způsobem bychom mohli ve školách testovat PCR. Také musí připravit rozvolňování sportu, kultury a pravidla očkovacích strategií,“ vyjmenoval Babiš.

Podle něj má být šéf resortu i manažer. „Musí řídit ministerstvo a komunikovat. Ne každý den, ale jde o optimální a důležitou komunikaci, kterou je potřeba lidem sdělit, a hlavně neměnit názor a informace,“ řekl premiér na účet Arenbergera, který Blatného ve funkci vystřídal před měsícem.

Rozvolňovací balíčky mají stejný problém jako PES

Opoziční poslanec Válek ve vysílání CNN Prima NEWS zkritizoval i systém rozvolňovacích balíčků. Podle něj má stejný problém jako protiepidemický systém PES. „První je, že není předvídatelný. Není jasné, na základě jakých parametrů dojde ke změnám. To je obrovský problém pro kulturu, sport i školství,“ podotkl Válek.

Druhý problém systému balíčků podle něj spočívá v tom, že vůbec nepočítá s tím, že bychom se někdy vrátili k normálu. „Situace ‚stav nula, jsme za vodou‘ tam vůbec neexistuje,“ upozornil lékař. Podle něj navíc nejsou jasné parametry, podle kterých veřejnost pozná, že se epidemie lepší.

„Ti, kteří chodí z ministerstva zdravotnictví na zdravotní výbor, nám nedokázali odpovědět, co se musí stát, jaká čísla či incidence musí být dosažena nebo jaký parametr povede k tomu, že se situace zlepšuje. Číslo R ten parametr není, incidence také ne. Není tu dlouhodobý plán, který by vycházel z nějakého měřitelného parametru, který by mohla Poslanecká sněmovna i veřejnost sledovat a vědět, zda se situace zlepšuje, nebo ne,“ zdůraznil Válek.

Poslechněte si celý rozhovor s předsedou poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimilem Válkem.

Zdroj: CNN Prima News, 4.5.2021

Štítky
Osobnosti: Vlastimil Válek
Témata: Zdravotnictví
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme