Štembera: Je třeba vyřešit řadu problémů

Rozhovor s kandidátem na senátora Sášou Štemberou

20. 9. 2010

* Jste primářem oddělení chirurgie mostecké nemocnice, což je jistě dost náročná práce. Nyní ještě hodláte vstoupit do „vysoké“ politiky. Zbývá vám vůbec ještě čas na nějaké aktivity?

Primariát mostecké chirurgie vedu již patnáct let. Skutečně se jedná o časově dost náročnou práci a volného času mi tedy moc nezbývá. Je třeba si uvědomit, že lékař v nemocnici stráví ve službách měsíčně dalších více než sto hodin. Pokud mi ale nějaký volný čas zbude, tak hlavně sportuji. V zimě na lyžích, v létě na golfovém hřišti.

* Vy ale v politice nejste žádný nováček…

Dvanáct let jsem se angažoval na komunální úrovni jako člen Sdružení nezávislých. Dvě volební období jsem působil v litvínovském zastupitelstvu. Když mi byla ze strany TOP 09 nabídnuta možnost kandidovat jako nezávislý v senátních volbách, rád jsem tuto výzvu přijal.

* Myslíte, že vaše případné působení v senátu může ovlivnit zdejší region?

Chci věřit, že ano. Žiji zde již pětatřicet let. Jsem tu doma a je tedy asi pochopitelné, že osud tohoto regionu mi není lhostejný. Tato oblast po léta fungovala jako surovinová základna pro celou republiku a já vnímám jistý dluh, který je třeba vyrovnat.

* Máte na mysli rekultivace?

Nenarážím pouze na životní prostředí, byť je to okolnost velice důležitá. Zatímco rekultivační aktivity již příznivě ovlivňují ráz krajiny v okolí Mostu, v oblasti sociální a kulturní „rekultivace“ jsme nepokročili ani o kousek. S tím samozřejmě souvisí i otázka prolomení těžebních limitů. Při argumentaci z jedné či druhé strany se neustále tendenčně srovnávají hrušky s jablky a černé klobouky. Co ale dosud chybí, je komplexně zpracované porovnání obou variant se všemi souvislostmi. Navíc na pozadí ne zcela jasné energetické koncepce státu.

* Pokud budete zvolen, co budete prosazovat jako první?

Otázka by spíše měla znít: co já považuji za zásadní problém, na jehož řešení se chci podílet. Samozřejmě bych se rád věnoval problémům ve zdravotnictví, protože ono samo je nemocné a potřebuje léčit. Čím dříve začneme, tím větší naději na vyléčení bude mít. V současnosti díky nejasným pravidlům bloudí nespokojeně systémem jak pacienti, tak i zdravotníci. Ato jistě nepřispívá ke vzájemné důvěře a nevytváří dobré podmínky léčebného procesu. Schází zde jasný legislativní rámec.

* To je důvod, proč jako lékař máte zájem vstoupit do vrcholné politiky?

Volby letošního roku jsou svým způsobem zvláštní, jedinečné. Ukázaly to proběhlé parlamentní volby, kde se prosadila silná vůle po změně. Ostatně, ukazuje to i složení kandidátky do senátních voleb. Jsou zde lidé většinou úspěšní, plně aktivní ve svém oboru. Nelze je podezírat, že jejich motivací je snaha o získání výhod či lepších podmínek . Motivací je nepochybně vůle podílet se na změně politické scény, jejím zvěrohodnění a obnovení důvěry v ní. To je i můj důvod, proč jsem kandidaturu přijal.

* Domníváte se, že budete mít volební podporu i ve vašich pacientech?

Jsem přesvědčen, že mne v mém pracovním prostředí mohli poznat jako člověka, kterému záleží na osudu druhých, na kterého se mohou spolehnout a jehož názorů si mohou vážit. Chci věřit, že jsem je dokázal přesvědčit o morálních a etických postojích, které zastávám. Pokud mi důvěřovali ve své nemoci, určitě mi budou důvěřovat i svou volbou.

Alena Průšová

Mostecký deník, 20. 9. 2010, Rubrika: Mostecko, Strana: 3

ŠTÍTKY

Volby:
2010 senát - 4 - Most: Sáša Štembera
Témata:
Životní prostředí
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme