Snížit daně? V příštích letech ne!

24. 6. 2009 | 11:09

Už není kde šetřit, já i Janota jsme udělali maximum, říká Miroslav Kalousek, exministr financí a zakladatel TOP 09.

* LN Jaký bude podle vašeho odhadu deficit státního rozpočtu v roce 2010?

Ještě jako ministr jsem odevzdával limity na 150 miliard a vím, že ministr financí Janota s tím zápasí někde kolem 165 miliard. To jsou čísla, která platí při propadu hospodářského růstu kolem 2,5 procenta. Pokud by vývoj ekonomiky byl o něco lepší, dají se také očekávat o něco lepší výsledky a naopak.

* LN Kde by se mělo šetřit?

Každý ministr financí má minimální manévrovací prostor v rozmezí 15 až 20 procent celkového objemu rozpočtu. Jak já, tak i ministr Janota jsme udělali maximum a žádný další prostor zde není.

* LN Na čem by se šetřit nemělo?

Šetřit by se nemělo na věcech, které souvisejí s konkurenceschopností. A myslím si, že první prioritou konkurenceschopnosti jsou věda, vzdělání a výzkum. Jsou to výdaje, kde okamžitá úspora není vidět, takže šetřit tady může být politicky velmi pohodlné. Mívá to ale dramatické střednědobé a dlouhodobé důsledky.

* LN Jste pro zvýšení daní?

Samozřejmě že ne. Současně mi ale přijde fér říci, že v příštích čtyřech letech nevidíme ani prostor ke snižování daní. To, na co se chceme v oblasti daní soustředit, je výrazné zjednodušení systému a realizace projektu jednoho inkasního místa.

* LN Měly by se podle vás zvyšovat sociální výdaje?

V žádném případě. Systém ale musí být změněn, musí být efektivnější.
VÁCLAV DRCHAL
Lidové noviny, 24. 6. 2009, rubrika: Téma, strana: 2
Štítky
Osobnosti: Miroslav Kalousek
Témata: Hospodářství
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme