× Pojďte do toho s námi.

Skalický: Elektronické knížky musí rozjet ten, kdo dostal peníze

Rozhovor s poslancem Jiřím Skalickým

1. 12. 2010

* Odpovídají náklady tomu, jaký je užitek z elektronických zdravotních knížek?

Používání systému IZIP v tomto okamžiku neodpovídá výši vynaložených nákladů. IZIP je nefunkční, ambulantní lékaři ho nevyužívají. A dokud se tak nestane ve velkém, nepřinese to zpět vynaložené peníze. VZP říká, že databáze je dobrá, protože si klient může hlídat, jestli nebyl na stejném vyšetření dvakrát nebo si na něj doktor něco nenapsal. To je určitě pravda. Ale pokud se systém zakládal, aby ho používali ambulantní lékaři, tak v tomto směru nefunguje.

* Věříte, že se systém někdy rozběhne?

Myslím, že by se to mohlo rozběhnout, ale nechci, aby VZP do projektu dávala další peníze. Soukromá firma IZIP přišla s myšlenkou, která není špatná – ale musí to být oni, kdo zajistí, aby to lékaři používali. Je to jejich byznys.

* Mám informaci, že jen jedenáct procent lékařů ze vzorku 14 tisíc do knížek vpisuje informace a pouze šest doktorů má licenci na čtení údajů.

Tyto informace mám oficiálně také a vyrazilo mi to dech. To je to, o  čem mluvíme – nikdo to nepoužívá. Teď je otázka: buď to začnou používat a je věcí managementu VZP nebo IZIP, aby to rozpohybovaly, nebo se to stopne, protože to nemá smysl. Další problém je, že data nejsou kompletní. Jdete k praktikovi, který údaje pošle, ale gynekolog je do systému nedá. A dokud systém nebude kompletní, vždycky bude problém data využívat.

* Správní rada VZP dostala vyčíslené náklady, teď má rozhodovat o nákupu třiceti procent akcií firmy IZIP. K čemu jste zatím došli?

Zatím nepadlo, že by se měl nákup uskutečnit. Budeme se tím zabývat znovu, vrátíme se k tomu však nejdřív v lednu. Já jsem navrhl, aby IZIP předložil strategii, jak donutit lékaře, aby to používali. To je jejich odpovědnost, za to jsou placení. Z toho se pak odvíjí, jestli akcie IZIP kupovat. Proč teď kupovat akcie něčeho, co je nefunkční? IZIP tvrdí – a tyto informace mám jen zprostředkované – že jsou pouze servisní organizace a oni se o to nestarají. Ale to je alibistické. Protože když dostanete 1,2 miliardy a je vám jedno, jestli to funguje, tak je to úsměvné. Myslím, že když někdo dostane takové peníze, musí to udělat jako celek.

Jiří Skalický
poslanec

Mf Dnes, 1. 12. 2010, Rubrika: Z domova, Strana: 3

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Jiří Skalický
Témata:
Zdravotnictví
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme