Schwarzenberg: V zakázkách bývá vata, Parkanová v tom ale nejela

Rozhovor s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem

13. 7. 2012

Jak jste se měl ve středu ve Vídni?

Všechno tam bylo v pořádku. Podepsali jsme vznik nové rakouské skupiny v MMF. Je pro nás výhodné.

Neměl jste být spíše ve sněmovně, kde se rozhodovalo o vydání významné političky vaší strany Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání?

Někdo z vlády do Vídně s guvernérem ČNB Miroslavem Singrem vyrazit musel. Rakušané si strašně přáli, abych tam jel já. Navíc mně bylo jasné, jak hlasování dopadne. O jeden hlas víc nebo méně, to už nehrálo roli.

Ale vy přeci nejste jen onen jeden hlas. Jste předseda strany, o kterou se jedná.

Můj postoj každý znal. A především jsem ministr zahraničí. To je důležitější než stranická funkce.

Jak byste hlasoval?

Hlasoval bych proti vydání. Nevím, proč by měl být někdo vydán policii proto, že přešel silnici na zelenou.

To je názor váš a Miroslava Kalouska. Vyšetřovatel a státní zástupce mají názor úplně jiný.

Já respektuji, že se to má objasnit před soudem. Jenže to, co policie předložila, je příliš slabý čaj. Kdyby v policejní žádosti bylo něco víc než to, že Vlasta Parkanová nedala zpracovat posudek na cenu letadel CASA, byl bych jednoznačně pro vydání. Ale tohle je tak slabé, že kdybychom to vzali jako normu, vedlo by to k tomu, že s odpuštěním každý policejní důstojník může způsobit odvolání ústavního činitele. Všechno je otázka míry. Nejhorší je, když parlament nevydává ke stíhání vůbec nikoho a převládá v něm jakási solidarita. Ale teď jsme to zase přehnali na druhou stranu. A vydáváme ke stíhání poslance za něco, co není trestný čin. Existuje německé přísloví, které říká, že příliš málo nebo příliš mnoho je cílem všech bláznů. A tady se to děje právě takto, ode zdi ke zdi

Byla to vaše strana, která před volbami říkala, že se imunita má zrušit. A teď, když se vám to hodí, tak ji využíváte.

Co jsme říkali před volbami, mi nemusíte připomínat. Ale trvám na tom, že v tomto případě dojít k vydání policii nemělo. Nadále jsem pro vydávání kohokoli, ale musí to být podložené nějakým rozumným podezřením. Ne že každý policajt může odvolat ústavního činitele.

Váš místopředseda Miroslav Kalousek mluví dokonce o policejní zvůli a náběhu na policejní stát. Podepíšete tahle slova?

Já bych to tak silně nevyjádřil. Jako obyčejně v Čechách tady byly spíš nějaké politické tlaky. Je mi divné, že obyčejný policejní důstojník žádá o vydání Parkanové, když mu musí být jako starému policajtovi jasné, že obvinění je velmi chabé. Nechci vyslovit konkrétní podezření, ale k Mazánkovi (jméno policejního vyšetřovatele) patří obyčejně nějaký Kolibřík. Jen v tomto případě není jasné, kdo ten Kolibřík je. (Pozn. red.: Schwarzenberg naráží na přezdívky, kterými se oslovovali bývalý pražský primátor Pavel Bém alias Mazánek a Roman Janoušek zvaný Kolibřík.)

Případ dozoruje státní zástupce, a kdyby to bylo celé tak slabé, jak říkáte, tak by stíhání zastavil, nebo ne?

Dřív se stíhání z podivných důvodů zastavovala a teď jsme se dostali k druhému extrému, že to státní zástupce pošle dál, aniž by obvinění přezkoumal. Já bych na jeho místě řekl: Milý pane policajte, můžete mít pravdu, že tam něco smrdí, ale prosím, přineste ještě něco podstatnějšího než tohle.

Státní zástupce podle vás zanedbal svou práci?

Můžete to interpretovat tak, že něco zanedbal, nebo třeba tak, že byl v přílišném ajfru.

Vy jste byl před třemi lety ve vládě, která o letounech CASA hlasovala. Takže byste na otázku, jestli „tam něco smrdí“, mohl docela dobře umět odpovědět.

Nesu spolu s celou vládou jistou politickou odpovědnost. Ale jako ministr jsem musel vycházet z podkladů, které tehdy ministerstvo obrany předložilo. Já nemohu z Černínského paláce zkoumat, jestli předložená cena letadel odpovídá pravdě. Možná to byla chyba, že jsem to nezkusil, ale prostě jsem vyšel z toho, co předkládali. Z dnešního hlediska bych asi požádal, aby nám byla předložena porovnání s dalšími nabídkami, třeba s italskými stroji Spartan. Ale s odstupem je chytrý každý.

Byly letouny, které kupovala Topolánkova vláda, předražené?

Nižádný důkaz o tom nemám. Ale dějinná zkušenost nám říká, že ve všech státech jsou zbrojní zakázky využívány k financování stran a jsou spojeny s velkými postranními poplatky. Vždycky na tom chce někdo vydělávat, aby vládní strany něco dostaly.

Když se kupovala letadla CASA, byla ministryní obrany Vlasta Parkanová...

Nevím, jestli byla schopná vlastní straně něco vydělat (smích). Jsem přesvědčen, že ona v tom vůbec nejede, ona se na to typově vůbec nehodí. Jsou lidi, u kterých si to můžu představit, u Parkanové ne.

Nechceme vás chytat za slovo, ale když říkáte, že „ona v tom nejela“, tak asi bylo v čem jet... Tedy že se tam něco nekalého dělo.

Neznám fakta. Můžu si představit, že tam byla nějaká vata, protože tak to prostě bývá. Nevím, jestli to bylo zrovna těch 660 milionů, o kterých mluví policie, protože nevím, jakou měly letouny mimořádnou výbavu. S normálními stroji se to srovnává těžko.

I teď, když se na ministerstvu obrany nakupuje technika, na tom někdo vydělává, aby něco dostaly vládní strany včetně vaší TOP 09?

O nás bohužel nic nevím. A snad se to z vylekání poslední dobou nestává. Pozoroval jsem to svého času hlavně v Rakousku. Někdo si tam vždycky bral něco vedle. A bylo to rozdělené. Na všech zbraních vydělávali lidovci, na letadlech sociální demokraté. A tak to šlo po desetiletí.

Mluvil jste s Miroslavem Kalouskem o tom, že vypadá nešťastně, když hájí Vlastu Parkanovou a obchod, na kterém vydělal jako prostředník jeho osobní přítel Richard Háva?

Miroslav Kalousek je někdy strašně emotivní. Mnohem víc, než si lidé myslí. Já jsem flegmatik, a u něho se hned zvyšuje tlak a hlas. On je opravdu přesvědčen, že se Vlastičce, kterou zná už dvacet let, vědomě křivdí, že se tady vybrala jako oběť slabá žena. Když celá aféra praskla, řekli jsme si, že by nám bylo mnohem milejší, kdyby se obvinění týkalo někoho z nás. Protože jsme staří ostřílení kozáci a těm nevadí, že se dostanou do palby. Ženu má muž bránit. Dávám mu za pravdu, že je to případ přitažený za vlasy, že je nedůvěryhodný. A také v tom, že kdyby se tento policejní postup stal zvykem, tak to rozvrátí naši demokracii, protože si už nikdo netroufne udělat žádné rozhodnutí.

A jak se tedy dělají rozhodnutí v zemích, kde poslanci žádnou imunitu nemají a poslance před policií nic nechrání?

Třeba v Anglii mají ustálenou justici a určitě by s obviněním počkali, až budou mít víc materiálu.

Jak dlouho bude trvat až budeme mít také „ustálenou justici“?

To se také někdy zoufale ptám. Bude to trvat zřejmě ještě jednu generaci... Padesát let tu vládlo bezpráví a stejných padesát let bude trvat, než je překonáme.

Budete pro návrh Miroslava Kalouska, který chce imunitu úplně zrušit, protože podle něj vydáním Parkanové ztratila jakýkoli smysl?

Myslím, že by imunita měla být v politických případech zachována.

Co to je politický případ?

Takový, kde jde o politickou otázku. Když politik ukradne v Pařížské ulici kabelku pro svou ženu, tak to je běžná kriminalita. V případě letounů CASA to byla ale politická otázka. O tom nebudiž pochyby.

Pomohlo chování Miroslava Kalouska vaší straně?

Mám spíše obavy, že nás poškodilo. V takových vyhraněných situacích vždycky vyhrává ten, kdo volá po rychlé popravě. Jsem přesvědčen, že se prokáže, že Vlasta Parkanová je nevinná a lidé uznají, že trochu rychle soudili. Jako flegmatik bych volil jiné výrazivo než Miroslav Kalousek. Ale nevyčítám mu to.

Pokud se za rok nestanete prezidentem, budete pokračovat v politice?

Dokončím volební období a pak bych skončil. Předpokládám, že do voleb v roce 2014 už TOP 09 nepovedu. Přenechám to mladším. Každé životní období má své přednosti a já bych se v tomto případě věnoval vnoučatům.

Kdo bude tím mladším? Máte svého „korunního prince“?

Bohužel nejsme monarchie, i když by se mi to velice líbilo... Na slova odcházejícího předsedy se někdy dá a někdy nedá, mohl by o tom vyprávět Václav Klaus. Ono to doporučení dědka starýho někdy nepomáhá.

Chtěl byste vidět v čele strany Miroslava Kalouska?

Nic bych proti tomu neměl. Má největší zásluhy o stranu. Ale v politice je týden strašně dlouhá doba. Natož dva roky. Uvidíme, kde bude strana, kde bude Miroslav Kalousek a kde budu já. Teď bych ale řekl, že je samozřejmý kandidát.

Petr Honzejk, Jindřich Šídlo

Hospodářské noviny, 13. 7. 2012, Rubrika: Rozhovor, str. 10

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme