„Prezidenti“ mezi studenty

Kolem pěti stovek zájemců dorazilo na včerejší debatu s prezidentskými kandidáty. Hovořili o krizi, diplomacii i obchodu s Čínou.

22. 11. 2012

Karel Schwarzenberg zase pospával, ale když se probudil, tak byl jedním z nejzajímavějších diskutérů včerejší debaty kandidátů na prezidenta, která se uskutečnila v Plzni na fakultě ekonomické. O akci, na kterou dorazili hlavně studenti Západočeské univerzity, byl takový zájem, že někteří museli poslouchat jen z chodby.

Přišlo kolem pěti stovek lidí. „Celý život učím na univerzitě, toto je sen každého vyučujícího," komentoval to Vladimír Dlouhý. Jak uvedl moderátor a učitel politologie na plzeňské univerzitě Přemysl Rosůlek, ne všichni kandidáti pozvání využili. Třeba Miloš Zeman, který byl ve čtyři odpoledne k vidění v Plzni na náměstí, jak debatuje se zhruba třemi stovkami místních, nedorazil.

„Voda teče, topení topí"

Nejvíce kontroverzí vyvolala otázka, jak překonat ekonomickou krizi. Výsledek Rosůlek komentoval slovy: „Shodli jste se jen na tom, že voda teče a topení topí."

Schwarzenberg uvedl, že krize je obvyklou součástí ekonomického cyklu. „Stejně jako byla krize koncem 19. století a pak ve dvacátých a třicátých letech minulého století. Od druhé světové války do začátku krize Evropa rostla, ale to období, a je mi vás líto, končí," konstatoval Schwarzenberg s tím, že Evropa ztrácí konkurenceschopnost. „Víc patentů musíme kupovat, než prodáváme. Jsme závislí na pokladech minulosti, musíme se snažit náš přístup k životu změnit, posledních dvacet třicet let jsme žili lážo plážo," konstatoval Schwarzenberg. Podle Táni Fišerové nekončí zlatá éra Evropy. „V tomto bodě nesouhlasím s Karlem," obrátila se na Schwarzenberga. Ten ale opáčil, že nemyslel materiální úpadek, ale duchovní.

Evropský sociální stát jako největší evropský výdobytek hájil po sociálně demokratickém způsobu Jiří Dienstbier, stejně jako Fišerová. „Velmi solidární systém má Německo a skandinávské země, které nejlépe přestály krizi. A sociální stát je jedním z důvodů," konstatoval Dienstbier.

Jana Bobošíková by krizi řešila i tím, že by do bankovní rady dala lidi, kteří by zemi nevtáhli do evropské bankovní unie a tím nevytvořili předpoklad k vysátí kapitálu z českých bank. Důležitá je podle ní i ekonomická diplomacie. „Víme, kolikrát byla v poslední době Angela Merkelová v Číně. A bavila se tam o dalajlámovi?" narážela na rétoriku bývalého prezidenta Václava Havla. „Měli bychom přijímat politické uprchlíky z těchto zemí, ale měli bychom s těmito zeměmi i obchodovat," dodala.

Jitka Šrámková

Mladá fronta DNES, 22. 11. 2012, rubrika: Kraj Plzeňský, str. 2

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme