Pospíšil: Ukrajina musí vidět v EU naději

28. 4. 2022

Europoslanec Jiří Pospíšil podpořil případný vstup Ukrajiny do Evropské unie a Rakušanům, kteří jsou proti, vzkázal, že by měli někdy raději mlčet. Ukrajina by neměla být členem Evropské unie. Ani teď, ani v budoucnu, řekl v neděli rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg. Kandidátský status zemi, která již více než dva měsíce čelí na svém území ruské invazi, podle něj vůbec nepřísluší.

„Hlasy z Rakouska jsou mimořádně nebezpečné. Jedna věc je právo Rakušanů mít názor, druhá pak to veřejně říkat. Potřebujeme, aby Ukrajinci viděli v unii naději. Neříkám, že do ní hned vstoupí, ale v řádu let je o tom možné po splnění podmínek mluvit,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS europoslanec Pospíšil.

Podotkl, že existuje možnost Ukrajině nabídnout přidružené členství, což ale lídři zatím neudělali. „Pro Ukrajince to strašně znamená. Bojují, umírají a věří v budoucnost, kterou si spojují s EU. Když někdo říká, že se tak nikdy nestane, je to netaktické, necitlivé a zbytečné. Občas by bylo lepší, aby Rakušané takové výroky nevypouštěli a mlčeli, zkritizoval naše jižní sousedy člen TOP 09.

Být členem Evropské unie samozřejmě není jen politické rozhodnutí. Ukrajina bude muset přijmout desítky nebo stovky směrnic a nařízení, které začlení do svého právního systému. „Když chcete být členem, musíte přijmout pravidla, ale to trvá několik let. Není možné přijmout Ukrajinu hned po válce v řádu měsíců. Vůli bychom ale měli projevit. Nechápu, proč jí nebylo nabídnuto přidružené členství, které má hlavně politický a ekonomický charakter,“ zopakoval Pospíšil. 

Začínají se objevovat informace, že některé evropské státy přestávají být tak odhodlané v pomoci Ukrajině, což by mohlo významně poznamenat jednání o dalším balíku sankcí vůči Rusku. Podle Pospíšila nadcházející debata ukáže, zda počáteční nadšení opravdu uvadá.

„Dosavadní sankce zatím ruskou ekonomiku nepoložily, dále posíláme Putinovi stovky milionů dolarů na to, aby vraždil ženy, děti a starce. Kdyby nedostával evropské peníze za plyn a ropu, neměl by z čeho vést válku. Je to o porovnání hodnot. Naše pohodlí na jedná straně a umírající Ukrajinci na té druhé. Osobně mám jasno,“ prohlásil europoslanec.

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme